Bolu Kıbrıscık-Yazıca köyü tekstil el sanatları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 32358
  2. Yazar: MURŞİDİYE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET El sanatları, insanların dış etkenlere karşı beliren ihtiyaçlarından doğan ve giderek var oldukları toplumların yapılarına geleneklerine, beğenilerine ve kültürlerine göre değişik özellikler gösteren bir sanat koludur. Araştırma, Yazıca Köyünde geçmişte yapılmış ve günümüzde yapılan hammaddesi lif olan tekstil el sanatlarını tesbit ederek, bu tekstil el sanatlarının günümüzdeki durumunun belirlenmesi, yörede yapılan tekstil el sanatlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma yöresi olarak Bolu-Kıbrıscık-Yazıca Köyü seçilmiştir. Araştırma materyalini; Yazıca Köyünde el sanatlarıyla uğraşan, 14-85 yaşları arasındaki 50 bireyden alınan bilgiler ve bu bireylerce üretilen veya kendilerinde bulunan ürünler oluşturmuştur. Yazıca Köyünde tekstil el sanatlarıyla uğraşan bireylere uygulanmış ankette alman bilgiler ve ürünler üzerinde yapılan gözlem ve incelemelerden elde edilen araştırma sonuçları şöylece özetlenebilir: Yazıca Köyünde tekstil el sanatları bireyin ve ailenin çeşitli ihtiyaçlarını içine almakta ve bireyin temel uğraşısı yanında ikinci plandaki işlerden sayılmaktadır. Bireyler geleneksel el sanatlarını anne, komşu, yakın akraba ve kardeşten, yörede sonradan uygulanmaya başlayan el sanatlarını ise öğretim kurumundan öğrenmektedir. Yazıca Köyünde hammaddesi lif olan tekstil el sanatları örgü, işleme ve dokumadır. Örgü tekniklerinden şiş örücülüğü her yaş kümesinden birey tarafından uygulanmaktadır. Tığ danteli, pul, boncuk ve firkete oyası ise bireyler tarafından sadece çeyiz hazırlamakta kullanılmaktadır. Kanaviçe tekniği geçmişte ve günümüzde geleneksel olarak bezemelerde kullanılmaktadır. Makina nakısı öğretimII kurumlarının faaliyetleri ile son zamanlarda uygulanan bir tekniktir. Yörede eskiden dokunmuş, günümüzde yoğunluk sırasına göre kullanılan dokumalar kilim, el dokusu kumaş, cicim, zili, sumak ve halı dokumadır. Geçmişte bütün ihtiyaçlarını dokumadan yapılan ürünlerle temin eden bireyler, günümüzde dokuma yapmamaktadırlar. Genç kuşağın yöresel dokuma tekniklerini uygulaması, geleneksel dokuma sanatının sürekliliğini sağlayacaktır. Yörede uygulanan tekstil el sanatlarında yöreye özgü geleneksel motifler- kullanılmaktadır. - Yazıca Köyünde, eski ve yeni yapılan tekstil el sanatları ürünleri arasında kullanılan gereç ve teknik yönünden farklılıklar bulunmaktadır. Hammaddesi post ve deri olan köy el sanatlarının varlığı çok azdır. Hayvanlardan elde edilen postlar yaygı olarak ve ibadet amacıyla (seccade olarak) kullanılmaktadır. Hayvanlardan elde edilen yün ve tiftikler soğuk su ile yıkanarak temizlenmektedir. Yün ve tiftik basit el aleti olan kirman (fengire) ile iplik haline getirilmektedir. Yün ve tiftik günümüzde boyanmadan tabii renkleri ile kullanılmaktadır. Yazıca Köyünde, yöresel tekstil el sanatlarının devamını sağlamak ve günümüzde uygulanan tekstil el sanatları yapınlarmda da geçmişte yapılan tekstil el sanatları özelliklerini yansıtmak için, eğitici ve uygulamalı kursların açılması ve el sanatlarının bilinçli olarak yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Handi-crafts are a branch of art which has been created by people to satisfy their needs towards exterior effects and gradually has shown different characteristics in terms of structures, treditions, likes and culture of the societies in which they live. This research has been planned and carried out for the purpose of determination of textile handi-crafts made of fiber which had been made in Yazıca village and still have been made in the present day, and stating present situation of these handi-crafts regarding textile products, and improvement and expansion of those textile handi-crafts available in that region. As an area of research and survey Bolu-Kıbrıscık-Yazıca village was selected. Material which employed in the present study has been consisted of information and data obtained from 50 different individuals of 14-85 years old who have engaged in handi-works in Yazxca village and of products which have been produced by those craftsmen or poccessed by themselves. Results of the research obtained from observations and investigations conducted on the basis of information received from craftsmen dealing with textile handi-crafts in Yazıca village by asking questions and on the products made or used by such persons may be briefly presented as follows: Textile handi-crafts in Yazıca village involve various needs of individual and family and in addition to the individual ' s basic occupation have been considered as second degree works. Individuals have learned traditional handi-crafts from their mothers, neighbours, close relatives and brothers, and on the other hand, learned such handi-crafts as practices later in the region from schools.IV Textile handi-crafts whose raw material is fiber have been found in Yazıca village in the form of knitting, embroidery and weaving. Of the knitting techniques needle-knitting has been practiced by every person in any age group. Knitting-needle lace work, flake, bead and hairpin embroidery, however, have been used by individuals only for preparation of trousseau. Hessian cloth technique has been used in the past and today traditionally for ornaments. Embroidery by machine is a technique which has been recently implemented by means of activities exerted by teaching institutions. Weaves which had been woven in the past in the region and which have been used in the present day in the order of density are rug“kilim”, hand woven cloth,“cicim”,“zili”“sumak”and carpet. Individuals, who had satisfied all their requirements in the pas by means of woven products, decline to carry out weaving in the present time. Implementation of regional weaving techniques by the young generation will ensure continuation of the traditional art of weaving. Traditional patterns special to the region have been used in the textile handi-crafts practiced in that location. There are differences both in equipment and technical point of view among textile handi-craft products of old and new produced in Yazıca village. Existance of village handi-crafts whose raw materials are fur and leather is very rare. Furs obtained from animals have been used as covering ? spread out on the floor and for the purpose of praying (as prayer rug)“seccade”. Wool and mohair taken from animals have been cleaned by washing with cool water. Wool and mohair become thread using a spindle“fengire”which is a simple manual tool. Today wool and mohair have been used in their natural calour, without painting. In order to secure continuation of the regional handi crafts in Yazıca village, and to reflect formerly madeV textile handi craft features and properties also on present day's products of textile handi-crafts it is necessary to open training and practicing courses and to perform entire handi-crafts consciously and with good knowledge.