Örgütsel güvenin işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Alanya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanlarına yönelik bir araştırma
The effect of organizational trust on alienation and turnover intention: A research for the employees of five star hotel enterprises operating in Alanya
- Tez No: 800881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı otel çalışanlarının örgütsel güven düzeylerinin işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmanın evrenini Alanya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinin çalışanları oluşturmaktadır. Örgütsel güven, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti ölçekleri ile demografik sorulardan oluşan çalışma verileri kolayda örneklem yöntemi kullanılarak toplanmış ve kullanılabilir 411 veri elde edilmiştir. Çalışmada katılımcıların demografik değişkenlere göre dağılımı incelenmiş ve ölçeklerdeki ifadelerin ortalamaları betimleyici istatistiklerle hesaplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Doğrulayıcı Faktör Analizi, T- Testi, Tek Yönlü Anova, Pearson Korelasyon, Çoklu ve Basit Regresyon analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda örgütsel güvenin işe yabancılaşma üzerinde negatif yönde düşük düzeyde anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Örgütsel güvenin alt boyutlarından yöneticiye güven ve örgüte güvenin işe yabancılaşma üzerinde negatif yönde düşük düzeyde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Örgütsel güvenin alt boyutlarından çalışma arkadaşlarına güvenin işe yabancılaşma üzerine bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Örgütsel güvenin işten ayrılma niyeti üzerinde de negatif yönde düşük düzeyde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Örgütsel güvenin alt boyutlarından yöneticiye güvenin işten ayrılma niyeti üzerinde negatif yönde düşük düzeyde anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Örgütsel güvenin alt boyutlarından çalışma arkadaşlarına güven ve örgüte güvenin işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of hotel employees' organizational trust levels on work alienation and turnover intention. The population of the study consists of employees of five-star hotel businesses operating in Alanya. The study data consisting of organizational trust, job alienation and turnover intention scales and demographic questions were collected using the convenience sampling method and 411 usable data were obtained. In the study, the distribution of the participants according to demographic variables was examined and the averages of the expressions in the scales were calculated with descriptive statistics. In the evaluation of the data, Confirmatory Factor Analysis, T-Test, One Way Anova, Pearson Correlation, Multiple and Simple Regression analysis were applied. As a result of the study, it was seen that organizational trust has a negative and low-level significant effect on work alienation. It was found that trust in the manager and trust in the organization, which are sub-dimensions of organizational trust, have a negative and low-level significant effect on work alienation. It has been found that trust in colleagues, one of the sub-dimensions of organizational trust, has no effect on work alienation. It has been found that organizational trust has a negative and low-level significant effect on turnover intention. It has been found that trust in the manager, one of the sub-dimensions of organizational trust, has a negative and low-level significant effect on the turnover intention. It was found that trust in colleagues and trust in the organization, which are sub-dimensions of organizational trust, have no effect on turnover intention.