Obezite tanısı almış kadın hastalarda kadınsı özdeşimlerin projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of female identifications with projective tests in women diagnosed with obesity
- Tez No: 800898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma obez kadınların ruhsal süreçlerinde kadınsı kimliğin yerini araştırmaya yönelik olarak 24-45 yaş arası 15 obez kadınla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada katılımcılara Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulanmıştır. Testlerin öncesinde katılımcılarla klinik ön görüşme yapılmıştır. Elde edilen bulgular psikanalitik kuram ışığında ve Fransız Okulu'na uygun olarak yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda kurulan hipotezleri destekler şekilde obez kadınların kadınsı özdeşimlerin kurulmasına dair güçlükler yaşadıkları görülmüştür. Bu bağlamda ele alınan anneyle erken dönem ilişkilerin araştırılmasının sonucu olarak obez kadınların ele geçiren, tehlikeli ve persekütif bir anne imgesine sahip oldukları bununla birlikte de anneden ruhsal ve bedensel düzeyde ayrışabilmenin mümkün olmadığı görülmüştür. Anneden ayrı bir beden tasarımı oluşturmanın zorluğu kadınsı cinselliğin bedene yüklenebilmesine dair güçlükleri de beraberinde getirmektedir. Obez kadınlar cinselleşmiş kadın bedeni tasarımına sahip olmamalarıyla birlikte çocuksu cinsiyetsiz bedeni korumaya yönelik arzularını sürdürmektedirler. Çalışmadan elde edilen bulguların literatürle de uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate feminine identity in psychic process of obese women. 15 obese women aged between 24-45 attended the study. Rorschach and Thematic Apperception Test were administered to the participants following by clinical pre-interview to carry out the purpose of the study. Findings from pre-interview, Rorschach and TAT were interpreted with content analysis in compliance with psychoanalytic theory. The results showed that obese women have difficulties with regard to constitution of feminine identity as thought in the hypothesis. Per the results of the study, obese women have mother image as possessive, frightening and persecuting. Though it was seen that separation from mother in the psychic level and body level is not possible for the obese women. Obese women maintain the desire to preserve childish genderless body.