Taze fasulye (Phaseolus vulgaris L.)'de yaprak gübresi uygulamalarının bitki gelişmesi ve verime etkisi
The effect of foliar fertilizer application on growht, development and yield in bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 800923
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma farklı yaprak gübrelerinin fasulyede (Phaseolus vulgaris L.) bitki gelişmesi ve verime olan etkilerini incelemek için yürütülmüştür. Araştırmada 6 farklı yaprak gübresi kullanılmıştır. Denemede yaprak gübreleri 4-5 gerçek yapraklı dönemden başlanılarak uygulanmıştır. Yaprak gübreleri 3 farklı gelişme döneminde bitkilere püskürtülerek tatbik edilmiştir. Araştırmada yaprak gübrelerinin fasulyede büyüme, gelişme ve kalite özelliklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla bakla özellikleri ve bakla verimi, tohum özellikleri ve tohum verimi ile bakla ve tohumda azot (N), fosfor (F) ve potasyum (K) içerikleri tespit edilmiştir. Bu araştırmanın ilk kısmında farklı yaprak gübrelerinin bakla gelişmesi ve verime etkisi incelenmiştir. Bu özellikler bakımından elde edilen sonuçlar yaprak gübrelerinin bakla özellikleri ve bakla verimine etkisi kullanılan yaprak gübresine göre değişmiştir. Yaprak gübrelerinin istatistiksel olarak baklada bakla eni, bakla ağırlığı, bakla kalınlığı ile bakla boyuna ve baklada bitki sayısına etkisi önemsiz bulunmuştur. Bakla verimine önemli etki eden yaprak gübrelerinin Fulvisol (azot, potasyum, organik madde içerikli) ve Multimicro fluid (demir, çinko, bor, bakır, mangan, molibden içerikli) olduğu tespit edilmiştir. Yaprak gübrelerinin uygulamalarının tamamından her iki kontrol uygulamasına göre daha yüksek verim elde edilmekle birlikte sadece Multimicro fluid ve Fulvisol yaprak gübreleri uygulamasındaki artış önemli bulunmuştur. Araştırmanın ikinci kısmı olarak, yaprak gübrelerinin fasulyede tohum özellikleri ve tohum verimine etkisi incelenmiştir. Bu özellikler bakımından yaprak gübrelerinin tohum eni ve uzunluğu ile toplam tohum sayısı, bakla sayısı, 1000 dane ağırlığına etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Yaprak gübrelerinin tohum verimine etkisi ise kontrole göre önemli bulunmakla birlikte bunun yaprak gübresi içeriğine göre değiştiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte yaprak gübrelerinin tohum, büyüme ve gelişmesine genelde olumlu bir etkisi gözlenmiştir. Araştırmada üçüncü bir kısım olarak yaprak gübrelerinin bakla ve tohumda bitki besin elementi içeriğine etkisi incelenmiştir. Yaprak gübrelerinin bakla ve tohumda azot (N) içeriğine etkisi önemsiz bulunmuştur. Bunun yanında, yaprak gübrelerinin fasulyede bakla ve tohumlardaki fosfor (P) ve potasyum (K) içerikleri üzerine istatistiksel olarak önemli bir etkisi vardır. Ancak yaprak gübrelerinin fasulyede bakla ve tohumların besin içeriği üzerindeki etkileri, temel gübre kullanılıp kullanılmamasına göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to research the effects of applications of different foliar fertilizers on growth, developing and yield in beans (Phaseolus vulgaris L.). Six different foliar fertilizers were used in the study. In the experiment, foliar fertilizers were applied starting from the period of 4-5 true leaves. Foliar fertilizers were applied to the plants by spraying at 3 different growth stages. In the study, the effects of foliar fertilizers on growth, development, some quality characteristics and yield of beans were investigated. For this purpose, some properties, yield and contents of nitrogen (N), phosphorus (F) and potassium (K) of pods and seeds were determined. While presenting the results of this research (thesis), the effect of different foliar fertilizers on growth and yield of pods was evaluated as the first part. The results obtained in terms of these properties, the effects of foliar fertilizers on properties and yield of pods were changed according to the foliar fertilizer used. The effects of foliar fertilizers on width, weight, thickness and length of pods and number of pods per plants were found to be statistically insignificant. On the other hand It has been determined that the foliar fertilizers that have a significant effect on yield of the snap beans, are Fulvisol (with nitrogen, potassium oxide and organic matter content) and Multimicro fluid (with iron, zinc, boron, copper and manganese content). Although the foliar fertilizers have higher efficiency compared to both control applications, only the increase in the application of Multimicro fluid and Fulvisol foliar fertilizers was found to be significant. As the second part of the study, the effects of foliar fertilizers on properties and yield of seeds of dry beans were investigated. In terms of these characteristics, the effect of foliar fertilizers on width, thickness and length of seeds, number of seeds per plot, number of seeds per pod and 1000 grain weight of seeds were found to be statistically insignificant. However, the effect of foliar fertilizers on yield of seeds was significantly determined compared to the control. But the effects of foliar fertilizers on properties and yield of seeds of dry beans may changed according to the foliar fertilizer content. The foliar fertilizers have generally positive effect on growth-development and yields of seeds in dry bean. As a third part of the study, the effect of foliar fertilizers on contents of plant nutrient in pods and seeds was evaluated. The effect of foliar fertilizers on nitrogen (N) content of pods and seeds was not significantly determined. On the other hand foliar fertilizers have statistically a significant effect on contents of phosphorus (P) and potassium (K) in pods and seeds of beans. But the effects of foliar fertilizers on nutrient content of pods and seeds in beans were varied according to with or without used the basic fertilizer.