Kara Çelebi Muhammed Et-Tirevî'nin Yasin Sûresi Tefsiri (tahkik ve inceleme)
Kara Çelebi Muhammed et-Tirevî and his work: Tefsiru Suret-i Yasin (critical edition and analysis)
  1. Tez No: 800924
  2. Yazar: MEHDİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
16. yy. sonu ve 17. yy. başlarında yaşamış olan Kara Çelebi, çeşitli ilimlerde telifleri olan çok yönlü bir Osmanlı alimidir. Müellifin Tefsîru Sûreti'l-Fâtiha ve Yâsîn adlı eseri üzerinde daha önce bir takım akademik çalışmalar yapılmış olup eserin Fatiha sûresi tefsiri tahkik edilerek yayınlanmıştır. Bu çalışmada ise ilgili eserin Yâsîn sûresi bölümünün tahlil ve tahkiki yapılmıştır. Eserde Yâsîn suresi hem rivâyet hem dirâyet yönlerinden tefsir edilmiştir. Klasik usûl tarzının hakim olduğu eserde hadisler, sahâbe ve tabi'în sözleri istifade edilen kaynakların başında gelmektedir. Müellifin izahını yaptığı her ayetten sonra ilgili yorum ve tefsiri hangi eserden naklettiğine dair metin içinde bilgi vermesi dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Kara Çelebi, who lived in the late 16th and early 17th centuries, was a multi-faceted Ottoman intellectual holding copyrights in a variety of sciences. Several academic studies on the author's work, Tafsîru Sûreti'l-Fâtiha and Yâsîn, have been conducted, and the work's commentary on Surah Fatiha has been validated and published. In this study, the chapter of Surah Yâsîn was analysed and investigated. Both narrative and wisdom interpretations have been applied to the verses. The most prominent sources employed in the work, which is characterized by the traditional method style, are hadiths, companions' utterances, and the Tabi'in. It is worth noting that the author provides information on the work from which he delivered the necessary comment and commentary after each verse she explains.