Türkiye'de yargı etiği ilkeleri ve vatandaşların yargı etiği algısı
Perception of judicial ethics and principles of judicial ethics citizens in Turkey
  1. Tez No: 800925
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacını Türkiye'de yargı etiği ilkeleri ve vatandaşların yargı etiği algısının incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya'nın Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde 2022 yılı içerisinde ikamet eden toplam 632 vatandaş oluşturmuştur. Araştırmanın verileri toplam 21 sorudan oluşan anket ile toplanmış ve SPSS 23 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, Türkiye'deki yargı sistemi ile ilgili olarak“oldukça olumsuz”düşüncelere sahip oldukları tespit edilmiştir. Katılımcıların %60,2'si mahkemeleri güçlü olanın sözünün geçtiği yer ve %53,5'i mağdurların/güçsüzlerin korunmadığı yer olarak nitelendirmektedir. Katılımcıların %57,4'ü yargılama sürecinin hızlı işlemediğini, %45,6'sı adaletin tecelli etmediğini düşünmektedir. Yine katılımcıların yaklaşık üçte ikisi mevcut yasaların suç işlemeyi engellemediğini, dörtte üçü bir yargı reformuna ihtiyaç olduğunu düşünmektedir. Ayrıca katılımcıların memnuniyet düzeyleri yaklaşık olarak %50 olmuştur. Memnuniyet en yüksekten düşüğe doğru mahremiyet, insan onuruna saygılı olma ve eşitlik, mesleğe yarışırlık, yargıya güven, tarafsızlık, dürüstlük ve tutarlılık, liyakat ve meslekte özenli davranma ve bağımsızlık olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the principles of judicial ethics in Türkiye and the perception of citizens on judicial ethics. The research was carried out in accordance with the relational screening model. The sample of the research consisted of 632 citizens residing in Konya's Selçuklu, Meram and Karatay districts in 2022. The data of the research were collected with a questionnaire consisting of 21 questions and evaluated using the SPSS 23 package program. As a result of the research, it was determined that the participants had“quite negative”thoughts about the judicial system in Türkiye. 60.2% of the participants describe the courts as a place where the strong speak out and 53.5% as a place where the victims/the weak are not protected. 57.4% of the participants think that the trial process is not fast and 45.6% think that justice is not served. Again, nearly two-thirds of the respondents think that the existing laws do not prevent crime, and three-quarters think that a judicial reform is needed. In addition, the satisfaction level of the participants was approximately 50%. Satisfaction is ranked from highest to lowest as privacy, respect for human dignity and equality, professional competitiveness, trust in the judiciary, impartiality, honesty and consistency, merit and attentiveness and independence in the profession.