Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi 'H.1072' (vr.65b_123b) numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve mecmuaların sistematik tasnifi projesine (MESTAP) göre tasnifi
The transcription text and classification of the poem journals numbered as 'H.1072' (Vr. 65b-123b) in the library of Topkapı Palaca Museum according to project of systematic classification of poem journal (MESTAP)
  1. Tez No: 800960
  2. Yazar: SÜNDÜS ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. YUNUS KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Klasik Türk edebiyatımızın en önemli kaynaklarından biri olan şiir mecmuaları yazıldığı devrin şiir zevkini ve edebi anlayışını göstermesi bakımından son derece büyük önem taşımaktadır. Kütüphanelerimizde, birçok eser türünde olduğu gibi mecmua türünde çok sayıda eser bulunmaktadır. Bu eserlerin bir kısmı üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da çalışılmayı bekleyen daha birçok mecmua vardır. Türk edebiyatının bu durumundan yola çıkılarak çalışmamızın konusunu da Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinde“H. 1072”arşiv numarasıyla kayıtlı olan şiir mecmuasının 65b-123b varaklarının çeviri yazılı metni ve Şiir Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi oluşturmaktadır. Çalışmamız beş ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm, klasik Türk edebiyatında mecmualar hakkında verilen kısa bilgilerden oluşan girişle başlamaktadır. İkinci bölümde çalışmamıza konu olan mecmuanın tanıtımı yapılarak şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde metnin kuruluşunda izlenen yöntem belirtildikten sonra mecmuada yer alan şiirlerin çeviri yazılı metni verilmiştir. Divanı olan şairlerin şiirleri bu divan nüshalarıyla mukayese edilmiş ve farklılıklar dipnotta gösterilmiştir. Dördüncü bölümde mecmuadaki şiirlerin Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise sonuç, kaynakça ve eklere yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry journals, one of the most important sources of our Classical Turkish Literature, are of great importance in terms of showing the poetry taste and literary understanding of the period in which they were written. In our libraries, there are many works in journal type as well as in many types of works. Although various studies have been carried out on some of these works, there are many more journals waiting to be studied. Based on this situation of Turkish literature, the subject of our study is to make the classification of the poetry journal which is registered with the archive number“H. 1072”according to the translated text of the 65b-123b leaves the Systematic Classification of Poetry Magazines Project (MESTAP). Although our study consists of five main parts, the first part begins with an introduction consisting of brief information about journals in classical Turkish literature. In the second part, the journal, which is the subject of our study, is introduced and its shape and content features are emphasized. In the third part, after specifying the method followed in the establishment of the text, the translated text of the poems in the journal is given. The poems of the poets who have a divan are compared with these divan copies and the differences are shown in the footnote. In the fourth part, the poems in the journal were classified according to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP). In the fifth chapter, the study is completed by giving place to the result, bibliography and appendices.