Ahmet Sarı öykücülüğü üzerine bir inceleme
A review on story telling of Ahmet Sari
  1. Tez No: 800962
  2. Yazar: SEÇİL KARATOY KÜÇÜKCERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
1970 yılında Düsseldorf'da doğan Ahmet Sarı, ilk öyküsünü 1992'de yayımlamış ve bugüne kadar öykü, şiir, eleştiri, teori, inceleme araştırma ve çeviri tür ve alanlarında kırktan fazla eser neşretmiştir. Postmodernizmden büyülü gerçekçiliğe, korku öykülerinden normal dışı ruh hallerine uzanan öykücülük serüveninde yazarın, bugüne kadar yayımlanmış yedi adet öykü kitabı bulunmaktadır. Ahmet Sarı, öykülerinde; korku, suç, utanç, varoluş, cinayet, din, tasavvuf, felsefe ve ölüm temalarını işler. Genellikle öykü ve küçürek öykü türünün örneklerini veren Sarı, okuyucuyla etkileşim kurmasını bilir. Güncele ait pek çok olgunun öykülerini belirlediği görülür. Özellikle dini konularda yaşanan toplumsal değişimleri gözlemleyen yazar, bunu pek çok öyküsünde dile getirmiş ve yanlış bulduğu noktaları eleştirmiştir. Sarı'nın öykülerinde pek çok sanatçıya, esere ve düşünceye çeşitli atıflar yaptığı görülmektedir. Tez çalışmamızda hayatına ve edebi kişiliğine de değindiğimiz Ahmet Sarı'nın öykü kitapları şunlardır: Merhamet Dilercesine Gökyüzüne Bakmak, Başlangıcı Olmayan Bir Şeyin Sonu, Kendi İmdadına da Koşup Gelen Hızır ve Asma Yaprakları Gibi Titreyen El, Musa'nın Derinlerine Düşen Yutkunuş, Sağ Omuz Meleğimin Omzundaki Sağ Omuz Meleği ve Annemi Bir Uğultuya Yasladılar… Bu kitaplarda yer alan metinler“kısa öykü”ve“küçürek öykü”olarak sınıflanabilir. Çalışmamızda, Ahmet Sarı öykülerini incelerken“kısa öykü”ler için daha yaygın olarak anlatıbilim yöntemini tercih ettik. Küçürek öyküleri üzerinde durulurken ise gene anlatıbilim yöntemi izlenmekle birlikte, işlenen öykünün öne çıkan unsurlar esas alınmıştır. Bütün küçürek öykülere aynı inceleme şablonu uygulamak yerine incelenen metnin özellikleri öne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Born in Dusseldorf in 1970, Ahmet Sarı published his first story in 1992 and has published more than forty works in genres and fields of short stories, poetry, criticism, theory, analysis, research and translation. In his storytelling adventure ranging from postmodernism to magical realism, from horror stories to abnormal moods, the author has seven story books published so far. Ahmet Sarı, in his stories; It deals with the themes of fear, crime, shame, existence, murder, religion, mysticism, philosophy and death. Sarı, who usually gives mature examples of short short stories and stories, knows how to interact with the reader. It is seen that many comtemporary facts determine their stories. The author, who observed the social changes experienced especially in religious matters, expressed this in many of his stories and criticized the points he found wrong. It is seen that Sarı makes various references to many artists, works and ideas in his stories. The story books of Ahmet Sarı, whose life and literary personality we touched upon in our thesis, are as follows: Merhamet Dilercesine Gökyüzüne Bakmak, Başlangıcı Olmayan Bir Şeyin Sonu, Kendi İmdadına da Koşup Gelen Hızır ve Asma Yaprakları Gibi Titreyen El, Musa'nın Derinlerine Düşen Yutkunuş, Sağ Omuz Meleğimin Omzundaki Sağ Omuz Meleği ve Annemi Bir Uğultuya Yasladılar… The texts in these books can be classified as“short stories”and“short short stories”. In our study, while examining Ahmet Sarı's stories, we preffered the more common narration method for“short stories”. While focusing on the short stories, the method of narratology was followed, but the prominent elements of the story were taken as a basis. Instead of applying the same review template to all short stories, the features of the analyzed text were highlighted.