Hipergliseminin endotel-bağımlı ve endotel-bağımsız vasküler gevşeme yanıtları üzerine etkileri
- Tez No: 80097
- Danışmanlar: PROF. DR. V. MELİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6.0 ÖZET Bu çalışmada, tek başına in vitro hiperglisemik ortamın endotel-bağımlı ve endotel- bağımsız gevşemelere etkisi incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak rat tora kik aorta halkaları sırasıyla 11 m M ve 44mM glukoz içeren normoglisemik ve hiperglieemik ortamlarda inkübe edilmişlerdir, iki saat süreyle yüksek glukoza maruz bırakılan aortalarda endotel-bağımlı bir vazodilatör olan asetilkolin'in oluşturduğu gevşemelerin azaldığı gözlenmiştir. Sözü edilen bulgular, /to w'£/vs> hiperglisemik ortamın reseptör-aracılı endotel-bağımlı gevşemelerde bir bozukluk oluşturduğunu göstermektedir. Öte yandan, normoglisemik ve hiperglisemik ortamlarda 7 saat inkübasyon sonrasında endotel hücreleri mekanik olarak tahrip edilmiş aortik segmentlerde L- arginin'le zaman- ve koneantrasyon-bağımlı gevşeler elde edilmiştir. Ancak, hiperglisemik ortamda inkübe edilen segmentlerde L-arginin'le oluşturulan non-endotelyal gevşemeler anlamlı olarak azalmıştır. Gözlemlerimiz, bu çalışmada kullanılan yöntemin diabete eşlik eden vasküler disfonksiyonun endotelyal bileşenini değerlendirmede kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ne var ki, endotelyal ve non-endotelyal gevşemelerde gözlenen bu azalmanın mekanizma/mekanizmalarının aydınlatılabilmesi için başka çalışmalar gereklidir. Anahtar Kelimeler : Hiperglisemi, Nitrik Oksid, MDRF, Endotelyum, L-arginin 53
Özet (Çeviri)
7.0 SUMMARY In this study the direct effects of an elevated glucose milieu per se on endothelium- dependent and -Independent responses were examined. The effects of glucose on endothelium-dependent responses were determined by incubating rat toracie aortic ringe in control (11mM) or elevated (44mM) P-glucose to mimic euglycemie and hyperglycemic conditions, respectively. Aorta exposed to elevated glucose for 2 h showed decreased relaxations to the endothelium-dependent vasodilator acetylcholine. From these result, it appears that exposure to elevated glucose impaires receptor-mediated endothelium-dependent relaxations. In aortic segments in which the endothelium was removed mechanically, L-arginine evoked time- and concentration-dependent relaxations after incubation in normal and hyperglycemic media for 7 h. However, in segments exposed to elevated glucose the non- endothelial relaxations induced by L-arginine were significantly reduced. On the basis of our observations it can be concluded that this method might be used to evaluate the endothelial component of vascular dysfunction associated with diabetes. On the other hand, the elucidation of the exact mechanism/mechanisms of these apparent reduction in the endothelial- and non-endothelial relaxations needs further investigations. Key Words : hyperglycemia, Nitric Okside, MPRF, Endothelium, L-arginine. 54