Piliçlerde E vitamini fazlalığının büyüme ve bazı kan değerlerine etkisi
Effect of high levels of dietary vitamin E on growth and some haematological parameters in broilers
  1. Tez No: 80096
  2. Yazar: AYŞE ARZU YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
53 7. ÖZET PİLİÇLERDE E VİTAMİNİ FAZLALIĞININ BÜYÜME VE BAZI KAN DEĞERLERİNE ETKİSİ. Bu araştırmada E vitamini fazlalığının piliçler üzerindeki bazı etkileri incelenmiştir. Araştırmada Ross PM 3 ırkı 60 dişi civciv kullanılmıştır. Civcivler kontrol, A ve B olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu 30 İÜ/kg, A grubu 2500 İÜ/kg, B grubu 8000 İÜ/kg di- a- tokoferil asetat içeren yemle yumurtadan çıkıştan kesim dönemine kadar beslenmişlerdir. Piliçler 25. ve 45. günlerde olmak üzere iki kez tartılarak, kan alınmış, protrombin süresi, retikülosit yüzdesi, hemoliz ve hematokrit değerleri saptanmıştır. Her bir grup içerisinde ve gruplar arasında değerlendirilmiştir. Yirmibeşinci günde hemoliz, kontrol grubunda %8,81, A grubunda %1,02, B grubunda % 0,56 olarak bulunmuş, Kontrol ile A grubu ve kontrol ile B grubu arasında p0,016). Kırkbeşinci günde kontrol grubunda % 10,29 olan hemoliz, A grubunda %0,95, B grubunda % 0,66 olarak bulunmuş, kontrol grubu ile A ve B grubu arasındaki farklılık anlamlı görülmüştür (p0,016).54 Grupların 25. ve 45. günler arasındaki değerlendirilmelerinde ise, protrombin süresi, yüzde hemoliz ve hematokrit değerler arasında istatistiksel bir anlamlılık gözlemlenmemiştir (p>0,016). B grubunda retikülositler 25. günde %21,58 iken, 45.
Özet (Çeviri)
Effect of high levels of dietary vitamin E on growth and some haematological parameters in broilers 8. SUMMARY In broilers, the effects of feeding with excessive amount of vitamin E (2500 and 8000 IU/kg of diet) on body weight and some haematological parameter were studied. In the research day old female broiler chicks were used. The chicks were divided into three groups as control, group A and group B. Control group were fed with 30 IU/kg, group A 2500 IU/kg, group B 8000 IU/kg vitamin E(dl- a- tocopheryl acetate) from the first day after hatching to 45th day of age. At the 25th and 45th days, the chicksks were weighed and the blood samples were taken from wing vein for determining prothrombin time, reticulocyte and hemolysis rates and haematocrit. At the 25th day, the chicks fed with diet containing 30 IU/kg vitamin E, the degree of erytrocyte hemolysis for control, group A and group B were %1,02 and %0,56 respectively. The values of group A and B were significantly different (p0,016). In the 45th days of chicks, the percentages of hemolysis were found in control group %10,29, in group A %0,95 and %0,66 in group B.