COVID-19 tanılı hastalarda serum Il-1, surfaktan protein D düzeylerinin prognoz ile ilişkisi
Association of serum levels of Il-1 and surfactant protein D with the prognosis of COVID-19 patients
- Tez No: 801028
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
COVID-19 hastalığı, gribal semptomlardan pnömoni, sitokin fırtınası, ARDS, multipl organ yetmezliği, mortaliteye kadar uzanan geniş spektrumlu bir klinik seyre sahip solunum yolu ile bulaşan viral bir enfeksiyondur. Çalışmamızda; COVID-19 tanılı hastalarda serum IL-1, SP-D değerlerinin hastalığın şiddeti, klinik seyri, mortalitesiyle ve bu markırların birbirleriyle korelasyonunun değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamıza, Göğüs Hastalıkları Kliniğine COVID-19 pnömonisi tanısı ile yatırılmış 262 hasta dahil edildi. Bu hastaların yatış sırasında rutin olarak alınan kan numunelerinden ELISA kitleri ile serum SP-D, IL-1, IL-1 düzeyleri çalışıldı. Hastalar, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 Erişkin Hasta Tedavisi Rehberine (9 Ekim 2020) göre sınıflandırılarak hafif ve orta geçirenler, ağır geçirenler olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bizim çalışmamızda bu hastalığı ağır geçirenlerde IL-1 değeri hafif ve orta geçirenlere kıyasla anlamlı şekilde düşük bulundu (p=.021). Yine bu hastalığı ağır geçirenlerde IL-1, SP-D değeri hafif ve orta geçirenlere göre istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>.05). Ayrıca serum IL-1, IL-1, SP-D değerlerinin mortalite üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi saptanmadı (p>.05).
Özet (Çeviri)
COVID-19 disease is a viral infection transmitted by respiratory tract with a wide spectrum clinical course ranging from grpal symptoms to pneumonia, cytokine storm, ARDS, multiple organ failure and mortality. In our study, we aimed to evaluate serum IL-1, SP-D values with the sever,ty of the disease, clinical course, mortality and the correlation of these markers with the severity of the disease, clinical course, mortality and the correlation of these markers with each other in patients with a diagnosis of COVID-19. 262 patients hospitalized with the diagnosis of COVID-19 pneumonia in the Chest Diseases Clinic were included in our study. Serum SP-D, IL-1, IL-1 levels were studied with ELISA kits from blood samples taken routinely during hospitalization of these patients. Patients T.C. According to the COVID-19 Adult Treatment Guide (October 9, 2020) published by the Ministry of Health, they were classified into 2 groups as mild and moderate patients severe patients. In our study; IL-1 value was found to be significantly lower in patients with severe disease compared to those with mild and moderate disease (p=.021). Again, no statistically significant difference was observed in patients with severe serum IL-1, SP-D values compared to those with mild and moderate IL-1 (p>.05). In addition, serum IL-1, IL-1, SP-D values did not have a statistically significant effect on mortality (p>.05).