Meme kanseri hastalarında vücut kas oranının ve ekstremite kas kuvvetlerinin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesine etkisi
The effect of body muscle ratio and extremity musclestrength on HEALTH-related quality of life in breastcancer patients
- Tez No: 801029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİKE PINAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Meme kanseri hastalarında vücut kas oranı ve ekstremite kas kuvvetlerinin sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine olan ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mart 2023 ile Nisan 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında takipli meme kanseri tanısı almış 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Üst ekstremite kas gücü değerlendirmesi hidrolik el dinamometresi ile, alt ekstremite kas gücü değerlendirmesi sandalyeden kalkma testi ile, vücut kas oranı ölçümü biyoelektrik empedans analizi ölçüm cihazı ile, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi sorgulaması EORTC-QLQ-C30 ölçeği ile yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 53,19 (±10,43), Vücut Kitle İndeksi (BMI) ortalaması 28,78 kg/m² (±4,85), kas kütlesi ortalaması 44,41 kg (±6,64), kas yüzdesi ortalaması %61,07 (±6,23) olarak saptanmıştır. Hastaların sandalyeden kalkma testini tamamlama süresi ortalama 12,40 saniye (±3,45), el dinamometresi sıkma kuvveti ortalama değeri 50,7118 pound (± 12,95779) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between body muscle ratio and extremity muscle strength on health-related quality of life in breast cancer patients. Material and Methods: Between March 2023 and April 2023, 62 patients diagnosed with breast cancer followed up in Manisa Celal Bayar University, Medical Faculty Hospital, Medical Oncology Department were included in the study. Upper extremity muscle strength measurement was done with hydraulic hand dynamometer, lower extremity muscle strength measurement was done with chair stand test, body muscle ratio measurement was made with bioelectrical impedance analysis device, and health-related quality of life questioning was done with EORTC-QLQ-C30 scale. Results: The mean age of the patients was 53.19 (±10.43), the mean Body Mass Index (BMI) was 28.78 kg/m² (±4.85), the mean muscle mass was 44.41 kg (±6.64), the mean muscle percentage was found 61.07% (±6.23).