Psikiyatrik bozukluklarda mizofoni
Misophonia in psychiatric disorders
  1. Tez No: 801038
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRKAN GÜROK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mizofoni belirli seslere maruziyet sonucu; kişide rahatsızlık hissi, iğrenme, öfke ile nadiren saldırgan davranışların görüldüğü kişinin sosyal ve mesleki işlevselliğini etkileyen bir bozukluktur. Bu çalışmada psikiyatri polikliniğine başvuran hastalar ve sağlıklı insanlarda mizofoni sıklığı ile mizofoninin yaşam kalitesine etkisi ve psikiyatrik bozukluklar ile ilişkisini araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Fırat Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine 2022 yılı içerisinde muayene olmak için başvuran herhangi bir organik hastalık öyküsü ile psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk öyküsü olmayan 223 hasta alındı. Çalışma şartlarını sağlayan, hasta grubuyla yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş 105 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak alındı. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, Yaşam Kalitesi kısa formu (WHOQOL-Bref), Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Tarama Anketi, Mizofoni Belirti Listesi (MBL), Amsterdam Mizofoni Ölçeği (A-MISO-S) uygulandı. Hasta grubunda bulunanlarda mizofoni görülme oranı %20,2 kontrol grubunda görülme oranı %2,9 olarak bulunmuştur. Mizofoni tanısı alanların en sık rahatsız oldukları sesler yemek yeme/çiğneme/şapırtı sesleri, horlama sesi ve boğaz temizleme sesi olmuştur. Anksiyete bozukluğu olanların %9,9'unda, depresif bozukluk olanların %24,4'ünde ve OKB olanların ise %50'sinde mizofoni görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Misophonia is a disorder that affects the social and occupational functionality of the person in which a feeling of discomfort, disgust, anger and rarely aggressive behaviors are observed as a result of exposure to certain sounds. In this study, we aimed to investigate the frequency of misophonia, the effect of misophonia on quality of life and its relationship with psychiatric disorders in healthy people and patients admitted to the psychiatry outpatient clinic. A total of 223 patients without a history of any organic disease, psychotic disorder or bipolar disorder, who applied to the Fırat University Hospital Mental Health and Diseases Polyclinic in 2022 for medical checkup , were included in the study. A total of 105 healthy individuals who met the conditions of the study and matched with the patient group in terms of age and gender were taken as the control group. Sociodemographic and clinical data form, World Health Organızation Quality of Life short form (WHOQOL-BREF), Obsessive Compulsive Personality Disorder (OCPD) Screening Questionnaire, Misophonia Symptoms List (MSL), Amsterdam Misophonia Scale (A-MISO-S) were administered to the participants. Misophonia was seen at a rate of 20.2 % in the patient, and 2.9% in the control group. The sounds most frequently disturbed by those diagnosed with misophonia were eating/chewing/smacking, snoring and throat clearing sounds. Misophonia was observed in 9.9% of those with anxiety, in 24.4% of those with depressive and in 50% of those with obsessive-compulsive disorders.