Kültürel anlatıların etkisinde Japon manga ve anime sanatında karakter yapı incelenmesi
Character structure analysis in Japanese Manga and anime art under the influence of cultural narratives
  1. Tez No: 801052
  2. Yazar: AYŞENUR TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Japon çizim sanatı, 1970'lerde Japonya'da ortaya çıkan Japon popüler kültürünün en önemli eserlerinden biridir. Japon çizgi romanı olan mangaların tanınması daha sonra ortaya çıkan animelerin dünyaya yayılması ile olmuştur. Anime, Japonya'da geliştirilen bir animasyon türünün adıdır. Animeler, Manga adlı Japon çizgi romanlarına dayanmaktadır. Bu bağlamda manga ve animeler ortak özellikler ve benzer çizim teknikleri gerçekleştirilmektedir. Anime türünün en belirgin özelliği büyük gözler ve dikkat çekici vücut hatlarının normalden abartılı bir şekilde çizilmesidir. Japon toplumunun gelenekleri, tarihi gibi konuların manga ve anime örneklerine, karakter tasarımlarına ne şekilde yansıtıldığı, manga ve anime sanatına etkisi çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın kapsamı, kültürel anlatıların etkisinde Japon manga ve anime sanatının karakter yapı incelemesi ile oluşturulmaktadır, buradan hareketle manga ve anime sanatı kültürel birer form olarak ele alınarak irdelenmiştir. Japon çizgi sanatının tarihi, gelişim süreçleri, kültürel anlatıların manga ve anime üzerindeki etkisi, manga ve anime temalarının etkileşimi bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın amacı Japon manga ve anime sanatının köklerini inceleyerek zamanla manga ve animede karakter olgusunun evrilme aşamalarını saptamaktır. Araştırmanın sonunda manga çizgi roman uygulama çalışması gerçekleştirilerek Japon çizim sanatının karakteristik özellikleri yansıtılmaya çalışılmıştır. Yapılan bu çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılarak yazılı ve görsel kaynaklardan veri elde edilerek, nitel araştırma ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Japanese art of drawing, known as manga, is one of the most significant works of Japanese popular culture that emerged in the 1970s. The recognition of Japanese comic books, or mangas, led to the worldwide spread of the subsequently developed animations, known as anime. Anime is the name of an animation genre developed in Japan, based on Japanese comic books called manga. Manga and anime share common features and similar drawing techniques. The most distinctive feature of anime is the exaggeratedly drawn large eyes and attention-grabbing body lines. The influence of Japanese society's traditions and history on manga and anime examples, character designs, and the impact on manga and anime art form, constitutes the subject of the study. The scope of the study is based on the examination of the character structure of Japanese manga and anime art under the influence of cultural narratives and through the analysis of manga and anime art as cultural forms. The history and developmental processes of Japanese comic art, the influence of cultural narratives on manga and anime, and the interaction of manga and anime themes have been examined in this context. The purpose of the study is to examine the roots of Japanese manga and anime art and to identify the stages of evolution of the character phenomenon in manga and anime over time. At the end of the research, a manga comic book application was created to reflect the characteristic features of Japanese drawing art. The study utilized a literature review method to obtain data from written and visual sources, and qualitative research and descriptive analysis methods were employed.