Ergenlerde B 12 vitamini eksikliğinin huzursuz bacak sendromu gelişimi ve kötü uyku kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of vitamin B12 deficiency on the development of restless leg syndrome and poor sleep quality in adolescents
  1. Tez No: 801051
  2. Yazar: KÜBRA BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ergenlerde B 12 Vitamini Eksikliğinin Huzursuz Bacak Sendromu Gelişimi ve Kötü Uyku Kalitesine Etkisinin Değerlendirilmesi HBS hastalarında dopaminerjik sistem işlev bozukluğunun hastalığın patofizyolojisinde rol oynadığını bilinmektedir. B12 vitamininin dopamin sentezinde yer alan yolaklarda bir kofaktör olarak rol oynamaktadır. Bu çalışma vitamin B12 eksikliğinin HBS'de etiyolojik bir faktör olup olmadığını araştırmak ve huzursuz bacaklar sendromunun kötü uyku kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmamız Ocak-Temmuz 2022 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine herhangi bir şikayet ile başvuran 10-16 yaş arası çocuk hastalarla yapıldı. Çalışmaya 146 hasta dahil edildi. Tüm hastalar HBS açısından Uluslararası Huzursuz Bacak Sendromu Çalışma Grubu'nun (IRLSSG) belirlediği tanı kriterlerine göre sorgulandı. HBS kliniği olan hastalar yine aynı grubun belirlediği hastalık semptom şiddet skalasına göre puanlandı ve gruplarda karşılaştırma yapıldı. Uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla tüm hastalara Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) anketi yapıldı ve sonuçlar not edilerek tüm gruplarda karşılaştırma yapıldı. Çalışmaya toplam 146 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların çoğunluğu kız hasta idi. Hastaların yaş ortalaması 12,8 idi. Çalışma kohortunun %10.1 'i (n=15) HBS için tanı kriterlerini karşılamıştır. Kızlarda HBS olanların sayısı 8 iken erkeklerde 7 olarak tespit edildi. Cinsiyetler arası anlamlı fark yoktu . Hemoglobin, hematokrit, ferritin, folik asit ve glukoz değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Vitamin B12 değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. PUKİ toplam skorları HBS grubunda HBS olmayanlara göre istatiksel olarak daha yüksekti. Hastalar B 12 vitamini düzeyine göre“ eksiklik ”,“ gri zon ”ve“ yeterli ”olarak üç gruba ayrıldı. Bu üç grup HBS görülme sıklığına göre karşılaştırıldığında vitamin B12 değeri yetersiz olan grupta HBS sıklığı istatiksel olarak daha yüksekti. Sonuç olarak çalışmamızda HBS hastalarında serum B12 düzeyi HBS olmayanlarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Bulgularımız HBS tanısı alan hastalarda B12 düzeyi ölçülmesi ve eksikliğinin tedavi edilmesi gerektiğini göstermektedir. Fakat bu konuda büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte literatürle uyumlu olarak çalışmamızda HBS'de uyku kalitesi bozulmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Vitamin B12 Deficiency on the Development of Restless Leg Syndrome and Poor Sleep Quality in Adolescents It is known that dopaminergic system dysfunction plays a role in the pathophysiology of RLS patients. Vitamin B12 plays a role as a cofactor in pathways involved in dopamine synthesis. This study was conducted to investigate whether vitamin B12 deficiency is an etiologic factor in RLS and to evaluate the effect of restless legs syndrome on poor sleep quality. Our study was conducted with pediatric patients between the ages of 10-16 years who applied to the Pediatrics policlinic of Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital with any complaint between January-July 2022. This study included 146 patients. All patients were questioned for RLS according to the diagnostic criteria of the International Restless Legs Syndrome Study Group (IRLSSG). Patients who have RLS symptoms were scored according to the disease symptom severity scale determined by the same group and comparison was made between the groups. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire was administered to all patients to evaluate sleep quality and the results were noted and compared in all groups. A total of 146 pediatric patients were included in the study. The majority of the patients were girls. The mean age of the patients was 12.8 years. 10.1% (n=15) of the study cohort met the diagnostic criteria for RLS. The number of patients with RLS was 8 in girls and 7 in boys. There was no significant difference between genders. There was no statistically significant difference between hemoglobin, hematocrit, ferritin, folic acid and glucose values. A statistically significant difference was found between vitamin B12 values. PDQI total scores were statistically higher in the RLS group than in the non-RLS group. Patients were divided into three groups as“deficiency”,“gray zone”and“adequate”according to vitamin B12 levels. When these three groups were compared according to the frequency of RLS, the frequency of RLS was statistically higher in the group with insufficient vitamin B12 levels. In conclusion, serum B12 level was found to be significantly lower in patients with RLS compared to patients without RLS in our study. Our findings suggest that B12 level should be measured and deficiency should be treated in patients who diagnosed with RLS. However, large-scale studies are needed in this regard. In addition, consistent with the literature, sleep quality was impaired in RLS in our study.