Tuz stresinin defne (Laurus nobilis L.) bitkisi fide gelişimine etkisinin in vitro şartlar altında tespiti
Determining the effect of the salt stress on seedling growth of bay laurel (Laurus nobilis L.) under in vitro condition
- Tez No: 801058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada defne (Laurus nobilis L.) bitkisinin tohum çimlenmesiyle fide elde edilmesinde tuza dayanım konsantrasyonunun belirlenmesi suretiyle yeni kurulacak bahçelerde veya yol kenarı ağaçlandırılmalarında tercih edilebilecek özelliklerden biri olan belirli oranlarda“tuzlu alanların değerlendirilmesi”nde kullanılıp kullanılamayacağının tespiti ve dayanım seviyesinden daha tuzlu şartlarda karşılaşılabilecek semptomların tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla defne (L. nobilis L.) bitkisi meyveleri toplandıktan sonra perikarp ve testası uzaklaştırılmıştır. Tohumların, modifiye edilmiş MS besi ortamına ilave edilen farklı tuz miktarlarını (MS+0 mM NaCl, MS+10 mM NaCl, MS+20 mM NaCl, MS+40 mM NaCl, MS+80 mM NaCl, MS+160 mM NaCl, MS+320 mM NaCl) içeren ortamlara ekimi yapılmıştır. Kültür sekiz hafta boyunca iklimlendirme kabininde tutulduktan sonra tanımlanmış parametreler değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, çimlenme oranı (%90,48), sürgün gelişim oranı (%90,48), ana gövde uzunluğu (6,19 cm/bitki), kök sayısı (11,44 adet/bitki), ana kök uzunluğu (16,68 cm/bitki), yaş kök ağırlığı (0,7762 g/bitki), mikro fide oluşum oranı (%90,48) ve sürgün kalite sınıflandırmalarında (3,41) en iyi sonuçlar MS+ 10 mM NaCl ortamında elde edilmiştir. MS+ 160 mM NaCl ve MS+ 320 mM NaCl ortamında ise sürgün gelişimi gözlenmemiştir. Sonuç olarak bu çalışmada defne tohumlarının 160 mM NaCl tuzluluk ortamına kadar çimlenebildiği, sürgün gelişimi gösterebildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the salt tolerance concentration for obtaining seedlings via seed germination of the bay laurel (Laurus nobilis L.), which is one of the features that could chosen in the evaluation of“salted areas at specific ratios”which can be used in newly established gardens or roadside afforestation and to determinate the symptoms that could experienced in more saline conditions than the tolerance level. For this purpose, after removing the pericarp and testa of the bay laurel (L. nobilis L.) fruit, the seeds sown in media containing different salt concentrations (MS+0 mM NaCl, MS+10 mM NaCl, MS+20 mM NaCl, MS+40 mM NaCl, MS+80 mM NaCl, MS+160 mM NaCl, MS+320 mM NaCl) added to a modified MS culture medium. After eight weeks of incubation in a climate cabinet, defined parameters were evaluated. According to the outcomes, the best results were received in the MS+10 mM NaCl medium with a germination rate of (%90.48), shoot development rate (%90.48), stem length (6.19 cm/plant), root number (11.44 count/plant), primary root length (16.68 cm/plant), fresh root weight (0.7762 g/plant), and shoot quality classification (3.41). Nevertheless, shoot development was not observed in the MS+160 mM NaCl and MS+320 mM NaCl media. In conclusion, it was found that bay laurel seeds could germinate and exhibit shoot development up to a salt concentration of 160 mM NaCl.