Ekonomilerin endüstri 4.0 dönüşümünde kurumsal politikalar: Karşılaştırmalı Türkiye örneği
Institutional policies in the endustry 4.0 transformation of economics: Comparative case of Turkey
- Tez No: 801059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN HALİSE BELET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlk kez İngiltere'de meydana gelen Sanayi Devrimi ile dünya geriye döndürülemeyecek bir gelişme dinamiğine girmiştir. Teknolojik inovasyonun üstel olarak arttığı günümüz dünyasında insanlık sanayileşmenin dördüncü aşaması olan dördüncü sanayi devrimi ya da popüler adlandırma biçimiyle endüstri 4.0 olgusu ile karşı karşıyadır. Kapitalist sanayi üretiminin ayırt edici özelliği olan geleneksel fabrikanın, yerini akıllı fabrikaya; insan emeğinin yerini, yapay zeka ve nesnelerin interneti ile donatılmış makineye bırakması anlamında bir paradigma dönüşümü mevcuttur. Bu dönüşümle birlikte yeni üretim tarzı, siber-fiziksel üretim tarzı olacaktır. Sanayileşme ve dolayısıyla sanayileşmenin bizzat sonucu olan büyüme ve kalkınma her ülkede farklı seviyelerde gelişmiştir. Ana akım iktisat teorisi bu durumun nedeni açıklayamamıştır. Bu nedenle çeşitli heterodoks iktisadi görüşler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada heterodoks iktisadi düşünce perspektifinden seçilmiş ekonomilerin endüstri 4.0 politikaları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ülkelerin endüstri 4.0 dönüşümünde uyguladıkları kurumsal politikalar incelenmiştir. Her ülkenin kendine özgü kurumsal yapısının uygulanan bilim ve teknoloji politikalarının sonuçlarını etkilediği tespit edilmiştir. Kamu ve özel sektör arasında dengeli bir iş birliğine dayanan kurumsal yapının, endüstri 4.0 dönüşümünde ciddi bir avantaj olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The society caught an irreversible devolepment dynamic because of with the Industrial Revoltuion that happened in England for the first time. Techonoloical innovation is increasing exponentially therefore our society is faced with fourth stage of ındustrialization or ındustry 4.0 that as it is popularly named. From the conventional factory, which is the distinctive feature of capitalist ındustrial production is replaced to smart factory and from human labor is replaced by machines with artifical intelligence and the internet of the things.This whole process is a paradigm trasnformation. With this transformation, the new mode of production will be the cyber-pysical mode of production. Growth and devolopment as a result of ındustrialzation are at diffirent levels in each country. The mainstream economics view failed to explain this diffirence so heterodox economics emerged. In this study, ındustry 4.0 of selected countries policies are discussed from heterodox economics perspective. It has been determined that the specific institutional structure of each country affects the results of the applied science and technology policies.It has been concluded that the institutional structure based on a balanced cooperation between the public and private sectors is a serious advantage in the industry 4.0 transformation.