Bazı 4-hidroksi-2M-1,4-benzoksazin-3(4H)-on türevlerinin sentez, yapı aydınlatması ve antimikrobiyal etkileri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 80106
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
74 5. ÖZET Bu çalışmada 2. konumda çeşitli alkil grupları, 6. konumda metoksi grubu, 8. konumda klor atomu taşıyan yedi tanesi ilk kez bu çalışmada olmak üzere toplam 12 adet 2,6,8-trisübstitüe-4-hidroksi-2H-1,4-benzoksazin-3(4H)-on türe vi sentezlenmiştir. Tasarlanan bileşikler iki aşamada elde edilmiştir. 1) o-Nitrofenol türevlerinin potasyum fenolatları; a-bromoalkanoik asitlerin etil esterleri ile eterleştirilmiştir. 2) Böylece elde edilen eter türevleri Zn/NH4CI ile redüklenerek 4-hidroksi- 2H-1,4-benzoksazin-3(4H)-on halkasının siklizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin kimyasal yapıları İR, NMR ve Kütle spektroskop i si bulguları ve elementel analiz sonuçları ile aydınlatılmıştır. Sentezini yaptığımız bileşiklerm Staphylococcus aureus ve Escherichia coli 'ye karşı antibakteriyel ve Candida albicans 'a karşı antifungal etkileri kağıt disk yöntemi (2000 u,g/ml lik test bileşiklerinin propilenglikol içindeki çözeltisine batırmak suretiyle hazırlanmış kağıt disklerin etrafında oluşan inhibisyon zonla- rının ölçülmesi) ile in vitro olarak yapılmıştır. Sentezlenen bileşikler içinde 8. konumda klor atomu, 2. konumda propil grubu taşıyan 2d kodlu bileşik maksimum etkiyi göstermiş, hatta bileşiğin anti fungal etkisi Candida albicans 'a karşı Flukonazol ile kıyaslanabilir değerde bu lunmuştur. Anahtar Kelimeler : Benzoksazin, Hidroksamik asit, Antibakteriyel, Antifungal, Antienflamatuvar
Özet (Çeviri)
75 6. SUMMARY In this study, synthesis of 2,6,8-trisubstitue-4-hydroxy-2H-1,4-benzoxazin- 3(4H)-one derivatives, presence of a several alky I, chlorine atom and methoxy group at the 2, 8 and 6 position of the molecules, respectively are reported. Seven of them have been prepared for the first time. The targeted compounds have been synthesized by the two steps. 1) The potassium phenolate of the o-nitrophenol derivatives have been reacted with the ethyl ester of a-bromoalkanoic acid derivatives. 2) These ether compounds were cyclized to 4-hydroxy-2H-1,4-benzoxazin- 3(4H)-one by the reduction with Zn/NH4CI. The chemical structure of the synthesized compounds have been elucida ted by their IR, ^-NMR and Mass spectral data and their elemental analysis. The antibacterial activity of the synthesized compounds against Staphylo coccus aureus and Escherichia coli and the antifungal activity against Candida albicans were determined by the paper disc assay (measuring the diameter of the inhibition zone around a paper disc soaked in a solution of 2000 ug/ml of test compounds in propylene glycol) as in vitro. Compound 2d, the presence of a chlorine atom and propyl group at the 8. and 2. Position respectively, has exhibited most potent activity, in particular the antifungal activity of 2d has been found as comparable with that of the reference compound“Fluconazole”. Keywords : Benzoxazine, Hydroxamic acid, Antibacterial, Antifungal, Antiinflammatory