4-hidroksi-1-metil-2-kinolon ile bazı sübstitüe anilinlerden dispers azo boyar maddelerinin sentezi ve absorpsiyon spektrumları üzerine çözücü etkisinin incelenmesi
Synthesis of disperse azo dyes derived from 4-hydroxy-1-methyl-2-quinolone and some substituted anilines and investigation of solvent effect on their absorption spectra
- Tez No: 114945
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
4-HİDROKSİ-1-METİL-2-KİNOLON İLE BAZI SÜBSTİTÜE ANİLİNLERDEN DİSPERS AZO BOYAR MADDELERİNİN SENTEZİ VE ABSORPSİYON SPEKTRUMLARI ÜZERİNE ÇÖZÜCÜ ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilek ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, enol tipinde bir kenetlenme bileşeni olan 4-hidroksi-1-metil-2- kinolon' un, diazolanan bazı m- ve p- sübstitüe anilinlerle kenetlenmesinden azo boyarmaddeleri sentezlendi. Bileşiklerin yapıları spektrofotometrik yöntemlerle ve element analizleri ile aydınlatıldı. Boyarmaddelerin görünür bölge absorpsiyon spektrumları üzerine çözücü ve sübstitüent etkisi incelendi. Bileşiklerin absorpsiyon maksimumlarının çözücü ile pek fazla değişmediği gözlendi. Boyarmaddelerin diazo kısmında özellikle p- konumunda elektron veren sübstitüentler absorpsiyon maksimumlarının batokromik kaymasına neden olmaktadır. Ayrıca, boyarmaddelerin ?mak değerleri üzerine sıcaklık, derişim, asit ve baz etkileri de incelendi. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Kinolon azo boyarmaddeler, dispers azo boyarmaddeler çözücü etkisi, azo-hidrazon tautomerleşmesi Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nermin ERTAN
Özet (Çeviri)
11 SYNTHESIS OF DISPERSE AZO DYES DERIVED FROM 4-HYDROXY-1- METHYL-2-QUINOLONE AND SOME SUBSTITUTED ANILINES AND INVESTIGATION OF SOLVENT EFFECT ON THEIR ABSORPTION SPECTRA (M. Sc. Thesis) Dilek ÖZTÜRK GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, some azo dyes were prepared by coupling 4-hydroxy-1 -methyl- 2-quinolone that is an enolic coupling component with some m- and p- substituted anilines diazotized. The compounds have been characterized by spectrophotometric methods and elemental analysis. The solvent and substituent effects on the visible absorption maxima of the dyes were examined. It was observed that ?.mak values of the dyes were very not changed with solvents. The electron donating substituents in the diazo part of the dyes especially at p-position cause bathochoromic shifts in the absorption maxima. The effects of temperature, concentration, acid and base on the ?.mak values of the dyes were also examined. Science Code : 405.02.01 Key Words : quinolone azo dyes, disperse azo dyes, solvent effect, azo-hydrazone tautormerism. Number of Pages : 62 Advisor : Prof. Dr. Nermin ERTAN