Sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusunun bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi: Kayseri ilindeki bankacılara yönelik bir araştırma
The effect of fear of missing developments in social media on individual creativity: A study on bankers in Kayseri province
  1. Tez No: 801061
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRUCAN İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde aktif olarak kullanılan en önemli iletişim araçlarından biri hiç şüphesiz sosyal medyadır. İnsanların sık sık birbirleriyle iletişim halinde olduğu bu platform gün geçtikçe gelişerek önemini artırmaktadır. Sosyal medyanın öneminin artmasıyla birlikte, bireylerin yaratıcılık düzeylerinde olumlu/olumsuz etkilerin olduğu tartışılmazdır. Bu sebeple bu çalışmada örneklemin“Kayseri ilindeki bankacılar”temel alınarak seçilen bu kitlenin sosyal medya araçlarını kullanımları ve bireysel yaratıcıklarındaki olumlu/olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Kayseri ilindeki aktif banka çalışanlarından Google Form aracılığıyla 340 anket toplanmış ve analiz edilmiştir. Anket formunda; katılımcıların demografik özellikleri, sosyal medya kullanım yoğunlukları, gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyleri, sosyal medya kullanımının bireysel yaratıcılığı ne yönde etkilediğine dair tanımlayıcı sorular içeren ifadeler yer almaktadır. Gelişmeleri kaçırma korkusunun bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisini analiz etmek için bağımsız değişken olarak sosyal medya bağımlılığı boyutları, bağımlı değişken olarak bireysel yaratıcılığa ilişkin ifadelerin kullanıldığı modellerle çok değişkenli doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından sanal iletişimin banka çalışanlarının“sosyal medya yaratıcılık için fikir kaynağı olabilir”ifadesine katılım düzeyleri üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu, sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından sanal tolerans ve sanal iletişimin banka çalışanlarının“sosyal medya yaratıcı fikirlerin uygulanmasında iyi bir araçtır”ifadesine katılım düzeyleri üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu, sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından sanal iletişimin banka çalışanlarının“sosyal medya yaratıcı fikirlerin yayılması için uygun bir kaynaktır”ifadesine katılım düzeyleri üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important communication tools actively used in our country is undoubtedly social media. This platform, where people frequently communicate with each other, is developing day by day and increasing its importance. With the increasing importance of social media, it is indisputable that there are positive/negative effects on the creativity levels of individuals. For this reason, in this study, the use of social media tools and their positive/negative effects on individual creativity were examined based on the sample of“bankers in Kayseri province”. For this purpose, 340 questionnaires were collected and analyzed through Google Form from active bank employees in Kayseri province. The questionnaire form includes statements containing descriptive questions about the demographic characteristics of the participants, their intensity of social media use, their level of fear of missing developments, and how social media use affects individual creativity. In order to analyze the effect of fear of missing out on individual creativity, multivariate linear regression analyses were conducted with models in which social media addiction dimensions were used as independent variables and statements about individual creativity were used as dependent variables. According to the results of the research, it has been observed that virtual communication, one of the sub-dimensions of social media addiction, has a positive effect on bank employees' level of agreement with the statement“social media can be a source of ideas for creativity”, virtual tolerance and virtual communication, two of the sub-dimensions of social media addiction, have a positive effect on bank employees' level of agreement with the statement“social media is a good tool for the implementation of creative ideas”, virtual communication, one of the sub-dimensions of social media addiction, has a positive effect on bank employees' level of agreement with the statement“social media is a suitable source for the dissemination of creative ideas”.