Topraksız tarımda kalsiyum ve potasyum gübrelemesinin hıyarın (Cucumis sativus L.) meyve kalitesi üzerine etkisi
The effect of calcium and potassium fertilization on fruitquality of cucumber (Cucumis sativus L.) in soilless agriculture
- Tez No: 801066
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hıyar (Cucumis sativus L.) ülkemiz örtüaltı tarımında üretimi yapılan önemli bir türdür. Toplam sebze üretimi içerisinde domatesten sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu çalışmada kayayünü tekniğinde hıyar üretimi sırasında standart gübre programındaki kalsiyum ve potasyum miktarının yükseltilmesinin hıyarın hasat sırasındaki verim ve kalitesi ile hasat sonrası depolama kalitesi üzerindeki etkilerinin amaçlanmıştır. Bu amaçla hıyar bitkilerine serada kontrol olarak standart bir gübreleme (SGP) programı uygulanmış, SGP'ye ek olarak 30, 60, 90 mg/L kalsiyum, 50, 100, 200 mg/L potasyum, 30 mg/L Ca + 50 mg/L K, 60 mg/L Ca + 100 mg/L K, 90 mg/L Ca + 200 mg/L K gübrelemeleri yapılmıştır. Bitki dikiminden sonra yetiştiricilik süresince bitki boyu (cm), gövde çapı (mm), bitki başına yaprak sayısı, klorofil miktarı (SPAD), bitki başına kümülatif meyve sayısı (adet), toplam meyve sayısı (adet), meyve eni (mm), meyve boyu (cm), bitki başına kümülatif verim (g), toplam verim (g) ölçümleri yapılmıştır. Meyve hasadından sonra ise meyve rengi (L*, a*, b*), suda çözünür toplam kurumadde (SÇKM) miktarı (%), meyve eti sertliği (N) ve meyvedeki kalsiyum miktarı (mg/L) ölçüm ve analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda yetiştiricilik dönemi ve depolama süresince ölçülen kriterler açısından SGP+50 mg/L potasyum ve SGP+60 mg/L kalsiyum+100 mg/L potasyum uygulamaları öne çıkmıştır. Bu nedenle bitki gelişimi ve sonrasında ölçülen kriterlerden yedi kriter açısından önemli oranda etkili olan her iki uygulamanın hıyarın örtüaltı topraksız yetiştiriciliği sırasında uygulanabilecek gübre programları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cucumber (Cucumis sativus L.) is an important species produced in greenhouse agriculture in our country. It ranks second after tomato in total vegetable production. In this study, the effects of increasing the amount of calcium and potassium in the standard fertilizer program during the production of cucumber in the rockwool technique on the yield and quality of the cucumber during the harvest and on the post-harvest storage quality were aimed. For this purpose, a standard fertilization program (SGP) was applied to the cucumber plants in the greenhouse as a control. In addition to SGP 30, 60, 90 mg/L calcium, 50, 100, 200 mg/L potassium, 30 mg/L Ca + 50 mg/ LK, 60 mg/L Ca + 100 mg/LK, 90 mg/L Ca + 200 mg/LK fertilizations were applied. After planting and during cultivation period plant height (cm), stem diameter (mm), number of leaves per plant, amount of chlorophyll (SPAD), cumulative number of fruits per plant (pieces), total number of fruits (pieces), fruit width (mm), fruit length (cm), cumulative yield per plant (g), total yield (g) measurements were done. After the fruit harvest, fruit color (L*, a*, b*), total soluble solids (TSS) content (%), fruit firmness (N) and calcium amount in the fruit (mg/L) were measured. As a result of the study, SGP+50 mg/L potassium and SGP+60 mg/L calcium+100 mg/L potassium applications came to the fore in terms of the criteria measured during the growing and storage period. For this reason, it has been concluded that both applications, which are significantly effective in terms of plant development and seven criteria measured afterwards, are fertilizer programs that can be applied during greenhouse soilless cultivation of cucumber.