شرح ذخر المتأهلين والنساء في تعريف الأطهار والدماء لمحمد بن ولي بن رسول القِيرْشَهْرِي الإزميري الحنفي ت:1165ه دراسة وتحقيق
Muhammed b. Veli b. Resûl el-Kırşehrî el-İzmirî el-Hanefî'nin (Ö. Hicri 1165) Zakhri'l-müte'ehhilîn fî ta'rîfi'l-ithâr ve'd-dimâ' şerhi - araştırma ve tahkik
- Tez No: 801098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
El-Barkavi'nin metni tek kabul edildiğinden el yazması (Temizlik ve Kan Tanımında Evlilerin ve Kadınların Zikrinin Tefsiri) İmam-ı Berkavi'nin -Allah ona rahmet etsin- bedeninin önemli açıklamalarından biridir. Hanefi fıkhının önemli metinlerinden biri olan Berkavi -Allah ona rahmet etsin- hiç kimseye aykırı bir söz söylemeden önemli konularla sınırlandırılmıştır. O، âlimlerdendir. gerekli konuları ve en güçlü ve en doğru olana ve fetva için seçilene ve bu، metninin girişinde belirtildiği gibi - Allah ona rahmet etsin - bu، ondan sonra İmam Muhammed El-Azmiri tarafından açıklandı - Allah razı olsun ona merhamet et - kapanışlarını kaldıran ve içinden geçtiği ve geçmediği yerlerde zorluklarını ortaya çıkaran yeterli bir açıklama,dahil olmak üzere:“Eğer bir kadın Hoşuna gitti، çünkü karnında yarılan bir yara vardı ve içinden çocuk çıktı.”İşte bu، bizim artık sezaryen olarak bildiğimiz şeydir. Bunu bilmek ve onun hükmünü uygulamak، kadının ibadetidir. Bu konu çoğu ilim talebesi tarafından muğlaklığın olduğu konuların ele alındığı bölümlerden biri olarak kabul edilir ve müphemlik kadının kanama ayrımında yatar، hayız kanı mıdır، yolsuzluk kanı mıdır، nerdeyse mümkündür. meselelerinin çoğunda anlaşmaya varmak ve beni diğerlerinin üzerinde bu el yazmasını araştırmaya iten sebeplerden biri de: ulusun mirasını canlandırma arzum. ve seçkin âlimlerimizin geride bıraktıkları zengin ve tükenmez mirasın bilgisi، tıpkı Müslüman kadınların ihtiyacı olduğu gibi; Ve kimse onları elde etmede ve önemleri için incelemede benden önce gelmediğinden, onları başarmanın onuru için büyük bir saikle doğdum. Çalışma, aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli sonuçlara ulaştı: Bu açıklama، faydalı açıklamalardan biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda temizlik ve kan konularını da içeriyor, kolay ve kolay ve bu, müfessir tarafından bu nüshanın mukaddimesinde ifade edildiği gibidir:“Ben onu، kapalılıklarını kaldıran ve zorluklarını ortaya çıkaran bir şerh ile açıkladım.”Ancak meselelerini yeniden gözden geçirmek dışında kolay değil.
Özet (Çeviri)
Summary The manuscript (Explanation of the Thikr of Married Persons and Women in Defining Cleanliness and Blood) is one of the important explanations of the body of Imam al-Barkawi - may God have mercy on him - as the text of al-Barkawi is considered one of the important texts in Hanafi jurisprudence, as al-Barkawi - may God have mercy on him - was confined in it to the important topics without mentioning a contradiction to anyone. He is one of the scholars, as he is limited in that to the necessary issues and to the strongest and most correct، and the one chosen for fatwa, and this is as mentioned in the introduction to his text - may God have mercy on him - this was explained after him by Imam Muhammad Al-Azmiri - may God have mercy on him - a sufficient explanation that removed its closures and revealed its difficulties where he walked through it and did not Especially with part of his explanation of the text, the behavior of the Hanafi scholars in addressing hypothetical issues that were not in his time، including:“If a woman were born from It pleased her, because there was a wound in her stomach, which split open and the child came out of it.”This is what is known to us now as a cesarean delivery. Knowing it and applying its rulings is the worship of women. This topic is considered by most students of knowledge as one of the chapters that deal with issues in which there is ambiguity, and the ambiguity lies in the woman's distinction of bleeding, is it menstruation blood or blood of corruption or what? It is almost possible to reach agreement on most of its issues, and among the reasons that prompted me to choose to research this manuscript above all others: my desire to revive the nation's heritage Islamic, and knowledge of the abundant and inexhaustible heritage left behind by our distinguished scholars, just as its topic is what Muslim women need; And since no one had preceded me in achieving and studying them for their importance, I was born with a great motive for the honor of achieving them. The study reached important results، including. This explanation is considered one of the useful explanations, as it is the most comprehensive in the chapter on menstruation، as it is“a reminder for students, and a gift for loved ones.”It also contains issues of purification and blood, easy and easy, and this is as stated by the commentator in the introduction to this manuscript، where he said:“I explained it in an explanation that removes its closures and reveals its difficulties.”But it is not easy except by re-considering its issues.