الامتيازات الأجنبية الاقتصادية والدينية في العراق خلال العهد العثماني 1831-1914م
1831-1914 Osmanlı döneminde Irak'ta dış ekonomik ve dini imtiyazlar
  1. Tez No: 801099
  2. Yazar: AHMED NAJI NAFEA ALHAMD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezin içeriği (1831-1914) yılları arasında Osmanlı döneminde Irak'ta yabancıların ekonomik ve dini imtiyazları Araştırmacı, Sultan II. Mahmud'un hilafeti döneminde Memlûk hakimiyetinin ortadan kaldırılmasından sonra Osmanlı devletinin Irak üzerindeki otoritesinin genişlemesini temsil etmesi nedeniyle 1831 yılından itibaren bu dönemi çalışma konusunun başlangıcı olarak seçmiştir. Bu dönem, dış ekonomik ve dini ayrıcalıkların önemi ve getirdiği dönüşümler nedeniyle, Osmanlı yönetimi altındaki Irak'ın modern tarihinin en önemli dönemlerinden biri olarak kabul edilir. Tez, çalışmanın sonuçlarına ek olarak bir giriş, üç bölüm ve bir bitiş içeriyordu ,Arapça ve Arapça olmayan kaynakların ve referansların bir listesini içeriyordu.Araştırmacı, bir grup önemli yayınlanmış ve yayınlanmamış Osmanlı belgesine dayanıyordu. – Giriş bölümünde araştırmacı, Osmanlı döneminde yabancı imtiyazlarının ortaya çıkışını ve gelişimini sunmuş ve çalışmadan önceki bir döneme yer vermiştir. – Birinci bölüm, (1831-1909) Osmanlı döneminde Irak'ta yabancı ekonomik ve dini imtiyazları) başlığını taşıyordu. –İkinci bölümün başlığı (Irak'ta Ekonomik İkinci bölümün başlığı (Irak'ta Ekonomik İmtiyazları İçin Dış Rekabet) idi. –Üçüncü bölüm, (Irak'taki Yabancı Ülkelerin Dini ve Kültürel İmtiyazları (1831-1913) başlığını taşıyordu.
Özet (Çeviri)
This thesis dealt with foreign economic and religious privileges in Iraq during the Ottoman era in the period between (1831-1914 AD), and the researcher chose this period, from 1831 AD to be the beginning of the subject of the study, because it represents the extension of the Ottoman state's authority over Iraq after the elimination of the Mameluke rule in The period of the succession of Sultan Mahmoud II, and this period is considered one of the most important periods in the modern history of Iraq under the Ottoman sovereignty over it, due to the importance of foreign economic and religious privileges, and the transformations it brought about. The thesis included an introduction, three chapters and a conclusion, in addition to the results of the study and a list of Arabic and non-Arabic sources and references. The researcher relied on an important group of published and unpublished Ottoman documents. _ In the introduction, the researcher presented the emergence and development of foreign concessions during the Ottoman era, including the pre-study period. _ The first chapter was entitled (foreign economic and religious privileges in Iraq during the Ottoman era 1831-1909 AD). _ And the second chapter bore the title (Foreign competition for economic concessions in Iraq). _ The third chapter was presented, entitled (The Religious and Cultural Privileges of Foreign Countries in Iraq 1831-1913 AD).