شَــــرحُ ذخــــرِ المتأهِّلــيــن للبَرْكَـــويِّلمحمدِ بنِ وليِّ بن رسولِ القِرشَهْريِّ الأزْمِـيريِّ( ١١٦٥ هــ)دراسةً وتحقيقاً
Zehrul Müteehhilin {El-Berkevi} Şerhi,Muhammed bin Veli bin Resul el -Kırşehiri el- İzmiri 'Hicri 1165'
- Tez No: 753154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Hanefi fıkhının hayız, nifas ve istihazeye dair taharet hükümlerini içeren ve Muhammed b. Veli b. Resul el-Kırşehrî'ye ait olan Şerhu Zehri'l-Müteehhilîn isimli el yazması eserin iki nüshasını esas aldık. Yazma eserin ilk nüshasını, İzmir Kütüphanesi'nden, ikinci nüshasını ise Antalya'daki Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi'nden temin ettik. Diğerinden daha önce tedvin edilmiş olmasından dolayı ilk nüshayı orijinal nüsha olarak kabul ettik. Daha sonra mümkün mertebe daha doğru ve güvenilir bir nüshaya ulaşmak için ikinci nüshayla ilk nüshayı karşılaştırdık. Çalışmamızın ilk bölümünde elyazması eserin müellifini, eserin konusunu ve müellifin takip ettiği metodu ele aldık.El yazması eserde şerh edilen kitabın yazarını ele aldık. El yazması eserin başından, ortasından ve sonundan olmak üzere iki nüshaya da ait fotoğraflar eşliğinde ele aldığımız iki nüshayı tanıttık. Daha sonra çalışmamızda uyguladığımız tahkik metodundan bahsettik.Buradan hareketle çalışmamızın özünü oluşturan ikinci bölüme geçtik ve bu bölümde iki nüsha üzerinden eserin tahkikini gerçekleştirdik. Çalışmayı ulaştığımız sonuçları ifade ederek bitirdik. Bu sonuçların en önemlisi ise dini ilimler sahasında hizmet etme konusunda Türk ilim adamlarının rolünü tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The researcher chose two copies of a manuscript of the Hanafi jurisprudence about Ritual purity after menstruation, postpartum, and Istihadha. It is about the explanation of Muhammad Bin Wali Ibn Rasul Al-Qir Shahri's Zokhr Al Motahleen,“The Treasure of the Qualified”. The first copy was from Izmir library and the latter was from the Tekeli-oğlu Library. The first copy is the original copy, as it was the oldest codification and then The researcher compared both copies to reach an authentic and a reliable copy as much as possible. At the first section of the thesis, the researcher introduced a general study tackled the author of the manuscript, the topic, the approach that the author followed, and introduced the owner of the book that was explained in the main text of the book. Moreover, a description for both manuscripts was also introduced with images for both manuscripts extracted from the beginning, middle, and the last part of the manuscript. The researcher then tackled the investigative methodology of the study and the data analysis which tackled in the second chapter of the study. At the end of the study, the findings concluded the importance of highlighting the role of Turkish scientists in serving the Islamic law and its sciences