Çözüm odaklı kısa terapi yaklaşımına dayalı sosyal hizmet müdahalesinin geçici koruma statüsündeki çocukların zihinsel dayanıklılık ve sosyal destek değerlendirmelerine etkisi
The effect of social work intervention based on solution-focused brief therapy approach on mental resilience and social support evaluations of children in temporary protection status
  1. Tez No: 801147
  2. Yazar: MERVE ELİFNUR GÜLBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Göç sonrasında insanlar yeni yaşam alanlarında uyum sorunları ve çevreden soyutlanma gibi zorluklarla karşılaşabilirler. Bu durum özellikle çocukları olumsuz etkilemektedir. Dezavantajlı durumda olan göçmenler için birçok disiplin çalışmalar yürütmekte ve sosyal hizmet disiplinine de bu kapsamda ihtiyaç duyulmaktadır. Çözüm odaklı kısa terapi yaklaşımına dayalı sosyal hizmet müdahalesinin, geçici koruma statüsündeki çocukların zihinsel dayanıklılık ve sosyal destek değerlendirmelerine etkisinin olup olmadığının ortaya konulmasını amaçlayan bu araştırma, kontrol gruplu, öntest-sontest modeline dayanan yarı deneysel bir çalışmadır. Altı müdahale grubunda, altı kontrol grubunda olmak üzere toplam 12 Suriye uyruklu çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. 02.11.2022 ile 12.12.2022 tarihleri arasında müdahale grubunda yer alan altı çocuk ile altı hafta görüşülmüş ve toplamda 36 görüşme gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda yer alan katılımcılara yönelik herhangi bir müdahale gerçekleştirilmemiştir. Müdahale öncesi ve sonrasında 'Çocuklar ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (Ç-SDDÖ)' ve 'Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (EİZDÖ)' kullanılmıştır. Veriler, Mann Whitney U ve Wilcoxon testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda EİZDÖ'nün kişilerarası yeteneklere güvenme ve Ç-SSDÖ'de aileden alınan destek alt boyutunda anlamlı farklılığın bulunduğu, ölçeklerin diğer alt boyutlarında herhangi bir anlamlı farklılığın bulunmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After migration, people may encounter difficulties such as adaptation problems and isolation from the environment in their new living spaces. This situation especially affects children negatively. Many disciplines are working for the disadvantaged immigrants and social work discipline is also needed in this context. This research, which aims to reveal whether social work intervention based on solution-focused brief therapy approach has an effect on mental resilience and social support assessments of children in temporary protection status, is a quasi-experimental study with a control group, based on pretest-posttest model. A total of 12 Syrian children, six in the intervention group and six in the control group, were included in the study. Between 02.11.2022 and 12.12.2022, six children in the intervention group were interviewed for six weeks and a total of 36 interviews were conducted. No intervention was carried out for the participants in the control group. Before and after the intervention, the 'Social Support Assessment Scale for Children and Adolescents (C-SSS)' and the 'Mental Resilience Scale for Adolescents (CISS)' were used. Data were analyzed with Mann Whitney U and Wilcoxon tests. As a result of the research, it was concluded that there was a significant difference in the sub-dimension of trust in interpersonal abilities of ARS-A and the support received from the family in CS-SSS, but there was no significant difference in the other sub-dimensions of the scales.