Çözüm odaklı kısa terapi yaklaşımına dayalı öfke kontrolü eğitim programının mahkumların öfke kontrol becerileri üzerine etkisi
The effect of anger management training program based on solution-focused brief therapy approach on the anger control skills of prisoners
- Tez No: 890955
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Suç, tüm toplumlar için önemli bir sorun alanıdır. Öfke ise şiddete ve suça neden olabilecek nitelikte bir olgu olmakla beraber kontrollü kullanıldığında olumlu kazanımlar sağlayabilen bir duygudur. Öfke konusu ceza infaz kurumlarında barındırılan mahkum bireyler için üzerinde çalışılması gereken önemli bir başlıktır. Bu çalışma mahkumların öfke kontrol becerilerine yönelik çözüm odaklı kısa terapi yaklaşımına dayalı eğitim programının etkisini incelemek ve ceza infaz sisteminde kullanılmak üzere etkin bir program sunmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda Eylül - Aralık 2022 tarihleri arasında Sakarya 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda şiddet suçlarından hüküm almış 25 mahkum; deney, karşılaştırma ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna çözüm odaklı öfke kontrol programı, karşılaştırma grubuna kurumlarda kullanılan BDT temelli öfke kontrol programı, kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Sekiz haftalık müdahale süreçleri Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) kullanılarak öntest ve sontest ölçümleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda oluşturulan grupların sosyodemografik veriler ve öntest sonuçları açısından homojen dağıldığı tespit edilmiştir. Önerilen çözüm odaklı öfke kontrol programının mahkumların öfke kontrol becerileri üzerinde anlamlı etkisi olduğu görülürken; sürekli öfke, öfke içte ve öfke dışta puanlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sürekli öfke, öfke içte, öfke dışta ve öfke kontrol alt testlerinde mevcut BDT temelli öfke kontrol programının ve kontrol grubunun anlamlı bir fark oluşturmadığı gözlenmiştir. Daha kısa ve kolay uygulanabilir bir program olan çözüm odaklı öfke kontrol programının, ceza infaz kurumlarında alternatif bir müdahale aracı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Crime poses a significant challenge to all societies. While anger can incite violence and criminal behavior, when managed effectively, it can serve a constructive purpose. Understanding and addressing anger is crucial, particularly within prison populations. This study aimed to assess the impact of a solution-focused brief therapy approach on anger management skills among inmates, with the goal of offering an effective program for correctional facilities. 25 İnmates convicted of violent crimes at Sakarya No. 1 L Type Closed Penitentiary Institution between September and December 2022 were divided into experimental, comparison, and control groups. The experimental group received a solution-focused anger management program, while the comparison group underwent a cognitive-behavioral therapy (CBT)-based anger management program commonly used in such institutions. The control group received no training. The efficacy of the interventions was evaluated over eight weeks through pretest and posttest measurements using the State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI). Results indicated that the groups were evenly matched in terms of sociodemographic characteristics and pretest scores. The solution-focused anger management program significantly improved prisoners' ability to control their anger. However, there was no notable difference in trait anger, anger in and anger out expressions of anger or overall anger control between the groups undergoing conventional anger management programs and the control group. This suggests that current anger management programs in correctional facilities may not be effectively addressing these aspects of anger management. Based on these findings, it is recommended that the solution-focused anger management program, which is a shorter and more easily applicable program, be considered as an alternative intervention tool in correctional settings.