Development of a vegan-friendly destination - The case of Didim
Vegan dostu destinasyon geliştirme – Didim örneği
- Tez No: 801159
- Danışmanlar: PROF. DR. MARIA DOLORES ALVAREZ, DOÇ. DR. EBRU TEKİN BİLBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Veganlık son zamanlarda yükseliş gösteren bir ilgi görüyor ve bundan dolayı da vegan seyahat ve turizm de yükseliştedir. Bu eğilime rağmen, mevcut literatür vegan turistlerin ihtiyaçlarını dikkate alan turizm destinasyon geliştirmeye genellikle odaklanmamaktadır. Bu sebeple, bu çalışma Didim'in vegan dostu bir destinasyon olarak geliştirilmesini iki araştırma sorusu altında incelemektedir: (1) vegan dostu bir destinasyonun özellikleri nelerdir ve (2) vegan dostu bir destinasyon nasıl geliştirilir. Bu çalışma temel olarak destinasyon geliştirme literatürüne katkı sağlar fakat aynı zamanda etkinlik yönetimi ve gıda temelli turizm alanlarına da destekleyici katkılar sağlamaktadır. Bunları gerçekleştirmek için turizm profesyonelleri ve yerel işletme sahipleri, gönüllüler, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve Didim yöresi sakinleri ile hem çevrimiçi hem de yerinde görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu nitel çalışmanın bir parçası olarak, kartopu ve yargısal örnekleme yöntemler araştırma sorularına faydalı ve bilimsel olarak anlamlı cevaplar sağlayabilmek amacıyla en temsili birey grubuna ulaşmak için benimsenmiştir. Bulgular, vegan dostu bir destinasyonun vegan felsefesine bağlılığı, mutfağı, vegan ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılaması, hayvan sömürüsünü ortadan kaldırması veya azaltması, sosyal yönleri ve yerel halkın olumlu tutumunu içeren yönlerine işaret etmektedir. Didim'de vegan dostu bir destinasyonun geliştirilmesi eğitim faaliyetleri ve araştırmaların düzenlenmesine, vegan dostluluğunun ilanına ve vegan marketleri ile vegan festivalleri de kapsayan vegan dostu etkinliklerin tanıtımına odaklandığı görülmüştür. Bu girişimin dayandığı süreç ve çeşitli paydaşların rolü de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Veganism has been gaining increasing attention recently, and therefore vegan travel and tourism are also on the rise. Despite this trend, the existing literature generally does not focus on tourism destination development that takes into consideration the needs of vegan tourists. Hence, this study investigates the development of Didim as a vegan-friendly destination under two research questions: (1) what are the aspects of a vegan-friendly destination, and (2) how is a vegan-friendly destination developed. This study mainly contributes to the destination development literature, but it also provides supportive contributions to the field of event management and food-based tourism. To achieve these, both online and on-site interviews are conducted with tourism professionals and local business owners, volunteers, members of nongovernmental associations, as well as residents from the Didim area. As part of this qualitative study, snowball and judgmental sampling methods were adopted to reach the most representative group of individuals with the purpose of coming up with useful and scientifically meaningful answers to the research questions. The findings point out the aspects of a vegan-friendly destination, which include adherence to the vegan philosophy, the cuisine, addressing the needs of vegan visitors, abolishing, or reducing animal exploitations, social aspects and a favourable attitude of the local people. The development of a vegan-friendly destination in Didim is found to centre on the organization of educational activities and research, on the declaration of vegan-friendliness and on the introduction of vegan-friendly events, including festivals and vegan markets. The process on which this initiative is based, and the role of the various stakeholders is also discussed.