The perspectives of secondary school EFL teachers on online teaching in the shadow of the COVID-19 pandemic
Ortaokuldaki EFL öğretmenlerinin COVID-19 pandemisinin gölgesinde çevrimiçi eğitime ilişkin perspektifleri
  1. Tez No: 801158
  2. Yazar: ÖMER FARUK YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
COVID-19 dönemi kuşkusuz eğitim adına sancılı bir süreç olarak tarihe geçti. Dünyanın neredeyse tüm ülkeleri, virüsün yayılmasını engellemek için zorunlu sokağa çıkma yasağını bir çare olarak benimsedi. Türkiye de bu durumdan muaf değildi. Bunun sonucunda COVID-19 pandemisi döneminde her seviyede eğitim uzaktan çevrimiçi olarak verildi. Hodges vd. (2020), bu beklenmedik yeni durumu tanımlamak için“acil durum uzaktan öğretimi”(ERT) terimini türetmiştir. ERT, kapsamlı bir eğitim reformundan ziyade eğitimin devamını sağlamak için kısa vadeli bir çözüm olarak görülmektedir.COVID-19 döneminde uzaktan çevrimiçi eğitimin uygulanmasında şüphesiz öğretmenlere önemli sorumluluklar düşmüştür ve bu sorumlulukları yerine getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmışlardır. Bu durumun doğal bir sonucu olarak öğretmenler, çevrimiçi eğitimle ilgili son derece değerli bilgi ve beceriler kazanmış ve konuya ilişkin kayda değer bakış açılarına sahip olmuştur. Buna paralel olarak, bu araştırmanın birincil amacı, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi eğitime bakış açılarını ortaya çıkarmak ve bu eğitimin gelecekteki gelişiminde bu bakış açılarından faydalanmaktır. Bu amaca ulaşmak için karma yöntem metodu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı için tarama yöntemi, nitel kısmı için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma, 2021–2022 eğitim-öğretim yılında Siirt'teki devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan 120 kadrolu İngilizce öğretmenini içermektedir. Reza Dashtestani (2014) tarafından geliştirilen, İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretime ilişkin bakış açılarına ilişkin bir ölçek, İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi eğitime bakış açılarını belirlemek için kullanıldı. Anket toplam 34 maddeden oluşmakta olup, 5'li Likert tipi bir ankettir. Anketin üç alt boyutu bulunmaktadır. Bu boyutlar sırasıyla aşağıdaki noktalara odaklanmıştır: 1) EFL öğretmenlerinin çevrimiçi eğitim kullanımına ilişkin tutumları. 2) EFL öğretmenlerinin çevrimiçi eğitim sürecinde karşılaştıkları zorluklar ve sınırlamalar. 3) Çevrimiçi dil öğretiminde uygulanacak stratejilerin uygulanmasına ilişkin öğretmenlerin bakış açıları. Araştırmanın sonucu, İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğrenmenin yararlı olduğu ve günümüz eğitim sisteminin önemli bir bileşeni haline geldiği konusunda hemfikir olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, çevrimiçi eğitimin uygulama aşamasının da zorlukları olduğunu kabul etmektedirler. Bu zorluklar arasında teknolojik altyapı eksikliği, internet bağlantısı sorunları ve öğrencilerin çevrimiçi eğitim uygulamaları konusunda yetersizlikleri sayılabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için eğitim yetkilileri ve politika yapıcılar, çevrimiçi eğitim sürecini daha sağlıklı hale getirmek için birlikte çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 period has undoubtedly been recorded in history as a painful process for education. Almost all the countries of the world adopted the forced lock-down as a remedy to curb the spread of the virus. Turkey was not exempt from this situation. As a result of this, during the COVID-19 pandemic period, education at all levels was given online remotely. Hodges et al. (2020) coined the term“emergency distance teaching”(ERT) to describe this unexpected new situation. ERT is viewed as a short-term solution to ensure the continuation of education rather than a comprehensive educational reform. Teachers, without a doubt, had significant responsibilities in the implementation of the distance online education mode during the COVID-19 era, and they did their best to meet these responsibilities. As a natural result of this situation, teachers gained extremely valuable knowledge and skills related to online education and had solid perspectives on the subject. In parallel, the primary goal of this research is to reveal the perspectives of EFL teachers in Turkey on online education and to benefit from these perspectives in the future development of this educational mode. A mixed-methods design was used to achieve this goal. The screening method was used for the quantitative part of the research, and a semi-structured interview method was used for the qualitative part of the research. The study included 120 EFL permanent teachers working in public and private schools in Siirt during the 2021–2022 academic year. A scale on EFL teachers' perspectives related to online teaching, originally developed by Reza Dashtestani (2014), was used to determine the perspectives of EFL teachers on online education. The questionnaire consists of 34 items in total, and was 5-point Likert scale questionnaire. The questionnaire has three sub-dimensions. These dimensions are focused on the following points, respectively: 1) The attitudes of EFL teachers regarding the use of online education. 2) The challenges and limitations faced by EFL teachers during the online education process. 3) The perspectives of teachers about the implementation of strategies to be applied in online language teaching. The result of the research showed that EFL teachers agree that online learning is beneficial and has become an important component of today's educational system. They do, however, acknowledge that the implementation stage of online education is not without its challenges. Among these challenges are a lack of technological infrastructure, issues with internet connectivity, and students' lack of proficiency with online education applications. In order to overcome these challenges, education authorities and policymakers should work together to make the online education process healthier.