Kat mülkiyetinde komşuluk hukuku
Neighborhood law on condominium
  1. Tez No: 801160
  2. Yazar: ALİ KEMAL AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada toplu yaşam biçimi olarak da adlandırabileceğimiz kat mülkiyetinde, kat maliklerinin yahut bağımsız bölümlerde ikamet edenlerin komşuluk hukuku çerçevesinde sahip oldukları haklar ile birbirlerine karşı sorumlu oldukları borç ve yükümlülükler inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle kat mülkiyeti hukukuna ilişkin temel kavramlar ele alınmıştır. Bu kısımda kat mülkiyeti kavramının ülkemizde ortaya çıkış nedeni ve bu kapsamdaki tarihsel süreç kısaca belirtilmiş, akabinde kat mülkiyeti kavramına ve hukuki niteliğine ilişkin olarak gerek yargısal uygulamalarda gerekse de doktrinde yapılan tanımlamalar ve görüşler dile getirilmiştir. Sonrasında kat mülkiyeti hukukunun deyim yerindeyse yapı taşları olarak adlandırabileceğimiz“anataşınmaz”,“bağımsız bölüm”,“anayapı”,“ortak yer”,“eklenti”,“kat irtifakı”,“arsa payı”,“toplu yapı”,“yönetim planı”gibi temel kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Temel kavramlara ilişkin yapılan açıklamalardan sonra komşu kavramı ve komşuluk hukuku TMK ve KMK bağlamında ayrı ayrı ele alınmış, çalışmanın esasını oluşturan KMK kapsamında komşuluk hukuku detaylı şekilde irdelenmiştir. KMK kapsamında komşuluk hukuku konusu ile ilgili olarak kat maliklerinin hakları gerek bağımsız bölüm gerekse de ortak yerler açısından ayrı ayrı ele alınmış, bu kısımda TMK gereğince paylı mülkiyet hakkı sahibine tanınan ortaklığın giderilmesini isteme ve önalım haklarına yönelik olarak kat mülkiyeti hakkı sahibi yönünden getirilen kısıtlamalar dile getirilmiştir. Kat maliklerinin haklarına yer verildikten sonra uygulamada birçok ihtilafın temelinde yatan kat maliklerinin borç ve yükümlülükleri konusu ele alınmıştır. Bu kısımda Yargıtay kararlarına konu somut uyuşmazlıklarda sıklıkça görülen gürültü çıkarma, evcil hayvan besleme durumları ayrı başlıklar halinde ele alınmış, bu durumlara ilişkin olarak yargısal uygulamalar ve doktrindeki bu uygulamalara ilişkin görüş ve eleştiriler dile getirilmiştir. Akabinde KMK'da ayrı maddelerde düzenlenen kat maliklerinin diğer borç ve yükümlülüklerine yönelik açıklama ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmanın son kısmında ise kat mülkiyetinde komşuluk hukukundan kaynaklı ihtilafların çözümü bakımından dava yolunun kullanılması hâlinde hâkimin müdahalesi, kat mülkiyetinin zorunlu devri ile genel gider ve avans borcunun tazminine yönelik açılacak davalarda, davanın tarafları, görevli ve yetkili mahkeme ile yargılama sürecine ilişkin olarak yargısal uygulamalar da gözetilerek açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the rights of condominium owners or residents of independent sections in the condominium, which we can also call a multi-dwelling lifestyle, within the framework of neighbourhood law, and their obligations and liabilities to each other. In the first part of the study, first of all, the basic concepts of the condominium act are discussed. In this part, the reason for the appearance of the condominium concept in our country and the historical process within this scope are briefly stated, then the definitions and views regarding the condominium concept and its legal nature, both in judicial practices and in doctrinal sources, are mentioned. Afterward, if the saying is true, the basic concepts, which we can call the building blocks of the condominium act, such as“main immovable”,“detached section”,“main building”,“commonplace”,“accessory”,“construction servitude”,“land share”,“mass housing”, and“management plan”are tried to be explained. Following the explanations of the basic concepts, the concept of neighbour and the neighbourhood law are discussed separately in the context of the Turkish Civil Code and the Condominium Act, and the neighbourhood law is examined in detail within the scope of the Condominium Act, which forms the basis of the study. Within the scope of the Condominium Act, the rights of the condominium owners regarding the neighbourhood law are discussed separately in terms of both the detached section and the commonplaces, and in this part, the restrictions imposed on the owner of the condominium right regarding the right to request the elimination of joint ownership and the pre-emptive rights granted to the owner of the joint ownership right in accordance with the Turkish Civil Code are expressed. After mentioning the rights of the flat owners, the obligations and liabilities of the flat owners, which lie at the bottom of many conflicts in practice, are discussed. In this part, situations such as making noise and having a pet, frequently seen in concrete disputes subject to Supreme Court decisions, are discussed under separate headings, and in terms of these situations, views and criticisms about these practices in judicial practices and doctrine are expressed. Subsequently, explanations and evaluations were made regarding the other obligations and liabilities of the flat owners, regulated in separate articles in the Condominium Act. In the last part of the study, in cases where litigation is used for the settlement of disputes arising from the neighbourhood law in the condominium, the intervention of the judge, and the litigants in the lawsuits to be filed for the compulsory transfer of the condominium and the compensation of the general expense and advance debt, the competent and authorized court and the judicial practices regarding the trial process were also observed and information is given.