Romancing the ordeal: Representations of pain and suffering in middle english metrical romances
Çileyi romanslaştırmak: Orta ingilizce metrik romanslarda acı ve çile temsilleri
  1. Tez No: 801184
  2. Yazar: PINAR TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DR. LESLEY A. COOTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Hull
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu tez, kırk beş Orta İngilizce metrik romanstaki acı ve ıstırap temsilleri üzerine odaklanmaktadır. Bazı Arthur romansları ve anonim olmayan eserler kapsam dışıdır. Tez, bir giriş, beş bölüm, ve ıstırap temasını metrik romanslarda sınıflandıran, ıstırapla ilgili bir tema dizini içermektedir. Giriş, mevcut çalışmayı bağlamsallaştırmak amacıyla metrik romansların tanımları, yazarlığı, hedef kitlesi, sınıflandırması, el yazması içerikleri ve dizinleriyle ilgilidir. İlk bölüm, kötü karakterleri tasnifler ve kötülüğün nedenlerine ve doğası gereği kötü olan, kötü olmak için nedenleri olan veya kötülüğü başlatmak amacıyla bir katalizör görevi gören aile içindeki ve yabancı kötü karakterlerin doğasına odaklanmaktadır, ve onları kasıtsız olarak mağdur eden iyi kötülerden ayırmaktadır. Ayrıca, tez kötü karakterlerin nasıl cezalandırıldığını da incelemektedir. İkinci ve üçüncü bölümler sırasıyla kadın ve erkek kurbanlara odaklanmaktadır, ve kurbanların doğasını ve tepkilerini, mağdurların çektikleri çilelere nasıl tepki verdiklerini (itaatkar ya da dirençli bir şekilde) ve kendi kendini mağdur edenlerin temsillerini odaklanmaktadır. Aile içindeki ve dışındaki ıstırap dindiren karakterlerin işlevleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Dördüncü bölüm, Orta İngilizce metrik romanslarının zorunlu sürgün, kendi kendini sürgün, eğitici macera ve hac gibi yolculukları nasıl kullandığını tartışmaktadır. Beşinci bölüm, rüyaların ıstırap bağlamında önemine ve peri dünyasındaki çile tasvirlerine dikkat çekerek, ilahi müdahalelerin ve doğaüstü faktörlerin acı ve ıstırabın temsillerinde nasıl işlevsel olduğunu incelemektedir. Dizin, geleneksel romans karakterlerini ve koşullarını, özel olarak acının temsilleriyle ilişkin olarak sınıflandırmaktadır. Aynı zamanda, dizinin Orta İngilizce romanslarda veya genel olarak romanslarda çile konusunu çalışan akademisyenler için bir araştırma aracı olarak hizmet etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on the representations of pain and suffering in forty-five Middle English metrical romances. This excludes certain Arthurian and non-anonymous material. It comprises an introduction, five chapters, and an index of themes related to suffering, categorizing the suffering theme in metrical romances. The introduction deals with the definitions, authorship, audience, classification, manuscript contexts and indexes of metrical romances, so as to contextualize the current work. The first chapter categorizes the villains and focuses on the reasons for villainy and the nature of domestic and stranger villains, who are inherently evil, have reasons to be villainous, or who act as a catalyst to initiate villainy, distinguishing them from good villains who victimize unintentionally. It also examines how villainies are punished. The second and the third chapters concentrate on female and male victims respectively, and explore the nature and reactions of victims, how victims respond to their ordeals (either in a submissive or resistant fashion) and the representations of self-victimizers. The functions of domestic and stranger relievers of suffering are also considered. The fourth chapter discusses how Middle English metrical romances make use of journeys in the form of enforced exile, self-exile, quest and pilgrimage. The fifth chapter examines how divine interferences and supernatural agents function in the representations of pain and suffering, while paying attention to the significance of dreams in relation to suffering, and the representations of ordeals in the fairy world. The index categorizes the conventional romance characters and circumstances with particular relation to the representations of suffering. It is also intended to serve as a research tool for scholars studying ordeals in Middle English romances, or romances in general.