Neolitik Dönem'de Güneydoğu Avrupa ve Anadolu'da mekân yakma pratiği
Practice of house burning in Neolithic Period in Southeast Europe and Anatolia
- Tez No: 801197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Neolitik Dönem'de Güneydoğu Avrupa ve Anadolu'da mekânların kullanım ömrünü sonlandıran yangınlar üzerine yapılan çalışmalar, bu yapıların kaza veya düşmanca sebeplere yanmış olabilmesinin dışında ritüel bağlamda da değerlendirilebileceğini ortaya koymuştur. Yanmış mekânlar üzerinde yapılan incelemeler ve gerçekleştirilen etnoarkeolojik ve deneysel çalışmalar, mekânların sonunu getiren yangınların kazadan çok kasıtlı olarak gerçekleştirilmiş olabileceğine işaret etmektedir. Mekânların sahip olduğu buluntu topluluğu, sıva parçalarından elde edilen yanma sıcaklıkları, yangınların başladığı tutuşma noktaları gibi önemli ayrıntılar göz önüne alındığında bu yangınların ritüel bağlamda değerlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür. Bu tez çalışmasında, Neolitik Dönem'de yanarak yıkılmış yapılar ritüel bağlamda değerlendirilerek yangınlardaki kasıtlılık olasılığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on the fires that ended the life of the buildings in Southeast Europe and Anatolia in the Neolithic Period have revealed that these structures can be evaluated in a ritual context as well as being burned due to accident or hostile reasons The ethnoarchaeological and experimental studies carried out with the examinations on the burned spaces indicate that the fires that brought the end of the spaces may have been carried out deliberately rather than by accident. Considering the important details such as the assemblage of finds, the burning temperatures obtained from the plaster pieces, the ignition points where the fires started, it was thought that these fires should be evaluated in a ritual context. In this thesis, the possibility of intentionality in burning is discussed by evaluating the buildings destroyed by fire in the Neolithic Period in a ritual context.