Arkaik Dönem Apollon kutsal alanlarında onur anıtlarının kullanım pratikleri
Practices of honorific monuments in the sanctuaries of Apollo in Archaic Period
- Tez No: 801196
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEVİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlk olarak Homeros'un eserlerinde karşılaştığımız Hellence“time”kelimesi, Latince ise“honor”kelimesi onur ve şeref anlamını taşımaktadır. Savaşlarda ve cenaze törenlerinde eyleme yansımalarını gördüğümüz bu kavramlar somutlaştırılarak heykel ve anıtlara dönüştürülmüştür. Onurlandırma anıtları, Hellen toplumunda Arkaik Dönem'den itibaren karşımıza çıkmaktadır. Cenaze töreninin bir parçası olan adaklar ve mezar stelleri, birey kavramının somutlaştığı ve kişiselliğin belirtildiği en erken örneklerdir. İlk anıtsal insan betimlemeleri olan kore ve kouros heykellerinin yanı sıra sporcuların ve örnek gençlerin heykelleri de yapılmaktadır. Hellen kültüründe siyasi ve sosyokültürel değişimlerle birlikte bireyselleşmenin ön plana çıkmasıyla tanrının onuruna adanan heykeller (agalma), bireylerin kişisel temsillerine; onurlandırma anıtlarına dönüşmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of honor and dignity, which we encountered for the first time in Homer's works, were called honor in Latin and time in Greek. These concepts, which we see reflected in action in wars and funeral ceremonies, were embodied and transformed into statues and monuments. It appears in Hellenic society from the Archaic Period. The votives and grave steles, which are a part of the funeral ceremony, are the earliest examples where the concept of the individual is embodied and the personality is indicated. In addition to the kore and kouros sculptures, which are the first monumental human depictions, sculptures of athletes and exemplary youth are also made. In the Hellenic culture, with the political and socio-cultural changes, individualization came to the fore, the statues dedicated to the honor of the God (agalma) became the personal representations of the individuals; began to turn into monuments of honor.