Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin üçüncü kişilere etkisi
Termination of construction agreement for flat and legal status of third party
- Tez No: 801203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin üçüncü kişilere etkisi açıklanırken, yüklenicinin temerrüdü, geriye ve ileriye etkili fesih kavramlarından bahsetmek gerekmektedir. Bu sözleşme türünde yüklenicinin temerrüdü halinde çoğunlukla geriye etkili fesih hükümleri uygulanmaktadır. Eğer inşaatın büyük bir bölümünü tamamlamış ve yüklenici teslim ediminde temerrüde düşmüş ise TBK m.125/2 kapsamında arsa sahibine ileriye etki eden fesih hakkı tanınmaktadır. Çalışmada kat karşılığı inşaat sözleşmesinin, taraflarca feshedilebileceği ve dönülebileceği hallere ilişkin görüşler incelenmiş ve konuya ilişkin Yargıtay kararları irdelenmiştir. Çalışmada ayrıca bu sözleşme kapsamında hak sahibi olan üçüncü kişilerin hak elde etme şekilleri, yüklenicinin temerrüdü, ifada imkânsızlık ve tazminat ödenerek sözleşmenin sonlandırılması durumları ile sözleşmenin şeklinde aykırılık olması durumu ele alınmıştır. Yüklenici ve arsa sahibi ile bağımsız bölüm elde etmek için işlem yapan üçüncü kişilerin uygulamada karşılaştığı sorunlar doktrin görüşleri ve Yargıtay kararlarıyla incelenmiştir. Üçüncü kişiler açısından da kat karşılığı inşaat sözleşmeleri açısından yasal bir düzenleme bulunmadığından, Yargıtay içtihatlarından kaynaklı olumsuz sonuçlara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
While explaining the effect of construction contracts in return for flat on third parties, it is necessary to mention the concepts of contractor's default, retroactive and forward-effective termination. In this type of contract, in case of default by the contractor, the terms of termination with retroactive effect are mostly applied. If a large part of the construction has been completed and the contractor has defaulted on delivery, the land owner is given the right of termination with a proactive effect under Article 125/2 of the TCO. In the study, the views on the situations in which the construction contract in return for flat can be terminated and returned by the parties were examined and the Supreme Court decisions on the subject were examined. In the study, the forms of third parties' acquisition of rights, contractor's default, impossibility of performance, termination of the contract with full compensation, and the case of violation of the form in the contract were examined. The problems encountered in practice by the contractor, the land owner and the third parties who make transactions to obtain an independent section are discussed with the doctrine opinions and the decisions of the Supreme Court. Since there is no legal regulation in terms of construction contracts in return for flats for third parties, attention has been drawn to the negative consequences arising from the case law of the Court of Cassation.