Kat karşılığı inşaat sözleşmesindetemerrüdün üçüncü kişilere etkisi
The effect of default on third partiesin a construction contract in return forflats
  1. Tez No: 914813
  2. Yazar: SELİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
“Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Temerrüdün Üçüncü Kişilere Etkisi”başlıklı tez çalışmamız, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile hak kazanan üçüncü kişilerin, sözleşmede temerrüt durumunda karşılaştıkları hukuki durumları ele almaktadır. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, kendine özgü nitelikte bir sözleşmedir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi Türk hukuk sisteminde önemli bir yer tutan ve sıkça karşılaştığımız ancak mevzuatta tam bir tanımı bulunmayan bir sözleşmedir. Bu nedenle bu sözleşmenin anlaşılabilir olması amacıyla çalışmanın ilk bölümünde sözleşmenin temel hususlarına yer verilmiştir. Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde sıklıkla karşılaşılan ve taraflar ile üçüncü kişileri doğrudan etkileyen durumlardan biri de yüklenicinin (müteahhit) temerrüdü halidir. Yüklenicinin temerrüdü hali, sözleşmenin tarafları ve üçüncü kişileri doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle çalışmada üçüncü kişilerin hak kazanımları ve hukuki durumlarına geçmeden önce, yüklenicinin temerrüdü konusuna yer verilmiştir. Son olarak, çalışmanın asıl konusu olan üçüncü kişilerin, kat karşılığı inşaat sözleşmesindeki hak kazanımları ve yüklenicinin temerrüdü halinde yaşayacakları sorunlar ile hukuki durumlarına yer verilmiştir. Çalışmada doktrindeki yazarların farklı görüşleri ile Yargıtay'ın görüşlerine yer verilerek, çalışma konusunun geniş hatlarla anlatılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled“The Effect of Default on Third Parties in a Construction Contract in Return for Flats”deals with the legal situations faced by third parties who are entitled to rights under a construction contract in return for flats in case of default in the contract. The construction contract in return for flat is a unique contract. The construction in return for flat contract is a contract that has an important place in the Turkish legal system and that we frequently encounter, but does not have a complete definition in the legislation. For this reason, in order to make this contract understandable, the basic aspects of the contract are included in the first part of the study. One of the frequently encountered situations in construction contracts in return for flats, which directly affects the parties and third parties, is the default of the contractor. The default of the contractor directly affects the parties to the contract and third parties. For this reason, in this study, the default of the contractor is discussed before proceeding to the rights and legal status of third parties. Finally, the main subject of the study, the rights of third parties in the construction contract in return for flats and the problems and legal status of third parties in case of default of the contractor are included. In the study, the different opinions of the authors in the doctrine and the opinions of the Court of Cassation are included, and it is aimed to explain the subject of the study in broad terms.