Kendi elektriğini yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten kurumlar: TKİ kurumu örneği
Institutions producing their own electricity from renewable energy sources: Example of TCE institution
  1. Tez No: 801215
  2. Yazar: HASAN AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemiz, güneş enerjisi potansiyeli bakımından şanslı bir ülke konumundadır. Bununla birlikte güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi son yıllarda hızlı bir şekilde artmış ve artmaya devam etmektedir. Bu artışın ana nedenlerinden biri de öz tüketim modeli güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşmasıdır. Öz tüketim modeli güneş enerjisi santralleri ile birlikte işletmeler kendi elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılarken fazla ürettikleri elektrik enerjisini de satabilmektedir. Son yıllarda, güneş enerjisinin kullanım çeşitliliğini arttırabilmek için küçük ve büyük çaplı birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Özellikle çeşitli güneş panelleri üzerinde yapılan çalışmalar her gün artmakta, verimleri açısından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Kamu binaları için örneklem olarak, bu tez çalışmasında güneşten elektrik elde edilerek TKİ'nin elektrik ihtiyacını karşılayacak 1 MW'lık sistemin projelendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışma ile kamu binalarında, gelecek için en avantajlı enerji üretme yöntemleri arasında yer alan güneş enerjisi tüm dünya ve canlılar için çok fazla önem arz ettiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electricity generation from solar energy has increased rapidly in recent years and continues to increase. One of the main reasons for this increase is the spread of self-consumption model solar power plants. With self-consumption model solar power plants, businesses can sell their excess electricity while meeting their own electrical energy needs. In recent years, many small and large-scale studies have been carried out in order to increase the diversity of use of solar energy. In particular, studies on various solar panels are increasing day by day, and various studies are carried out in terms of their efficiency. As a sample for public buildings, in this thesis, a 1 MW system was designed to meet the electricity needs of TKİ by obtaining electricity from the sun. In this study, it was emphasized that solar energy, which is among the most advantageous energy production methods for the future in public buildings, is of great importance for the whole world and living things.