Tüzel kişilerin manevi tazminat hakkı
  1. Tez No: 801216
  2. Yazar: AHMET BUĞRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hak ehliyeti ve fiil ehliyeti bakımından tüzel kişiler, mahiyeti gereği sadece insanların kullanabileceği (mesela aile hukukundan doğan ) haklar hariç olmak üzere, gerçek kişiler hakkındaki hükümlere tabidir. Gerçek kişilerin sahip olabilecekleri haklar ise malvarlığı hakları ve kişilik hakları şeklinde bir ayrıma tabi tutulmaktadır. Tüzel kişilerin, gerçek kişiler gibi malvarlığı haklarına sahip olabilecekleri konusunda bir tereddüt veya tartışma mevcut değildir; tüzel kişiler, mesela taşınır ve taşınmaz malların mülkiyetini edinebilecekleri gibi sözleşmeye dayanan bir edimi talep hakkına da sahip olabilirler. Buna karşılık tüzel kişilerin kişilik haklarına sahip olup olamayacağı, mesela tüzel kişinin de onur ve saygınlığından bahsetmenin mümkün olup olmadığı konusu tartışmalıdır. İşte tüzel kişilerin, gerçek kişiler gibi kişilik haklarına sahip olup olamayacakları ve bu soruya olumlu cevap verilecek olursa, kişilik hakkı ihlal edilen tüzel kişilerin manevi tazminat talep edip edemeyecekleri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Legal entities are subject to the same provisions as natural persons with regard to legal and active capacity, except for rights that are exclusively reserved for humans (such as those arising from family law). The rights of natural persons are divided into property rights and personality rights. It is generally accepted that legal entities can have property rights similar to natural persons, meaning that they can acquire the ownership of both movable and immovable property, and also have the right to demand performance based on a contract. However, there is a controversial issue as to whether legal entities can possess personality rights, such as the right to honor and dignity. If it is concluded that legal entities can have personality rights, the question of whether they can claim non-pecuniary damages in case of violation of their personality rights will arise, and this question is the subject of this study.