Yukarıdan aşağıya inşaat yöntemi ile aşağıdan yukarı inşaat yönteminin maliyet ve süre yönünden karşılaştırılması
Comparison of the top-down construction method and the bottom-up construction method in terms of cost and project duration
- Tez No: 801269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BASRİ BAŞAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, yukarıdan aşağıya inşaat teknolojisi ile inşa edilen yapıların, klasik teknikler ile yapılması durumunda ortaya çıkacak zaman ve maliyet farklarının araştırılması amaçlanmıştır. Farklı derinlik ve alanlara sahip yeraltı yapıları yukarıdan aşağıya inşaat yöntemi ve aşağıdan yukarı inşaat yöntemi ile yapılması durumunda ortaya çıkacak maliyet ve proje süreleri hesaplanmış ve derinliğe bağlı olarak karşılaştırılmış ve grafikleri oluşturulmuştur. Elde edilen değerler sonucunda aşağıdan yukarıya inşaat yöntemi 8m'lik derinlikte maliyet açısından en uygun tercih olurken derinlik arttıkça yukarıdan aşağıya inşaat yöntemi maliyet açısından avantajlı hale geldiği görülmüştür. Yapı taban alanın değişmesi maliyet açısından iki yöntem arasındaki yüzdesel farka çok fazla etki etmemiştir. Yukarıdan aşağıya inşaat yöntemi ile yapılan 10 modelde de proje süresi diğer sistemlere göre avantajlı çıkmıştır. Maliyet sonuçlarına benzer olarak proje süresi bakımından yapı taban alanının büyümesi yüzdesel farkı etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the time and cost differences that will occur if structures built with top-down construction technology are built with classical techniques. The costs and project durations that will arise if underground structures with different depths and areas are constructed using the top-down construction method and the bottom-up construction method have been calculated and compared depending on the depth. Comparison graphs have been created. As a result of the values obtained, it has been seen that the bottom-up construction method is the most cost-effective choice at a depth of 8 m, while the top-down construction method becomes advantageous in terms of cost as the depth increases. The change in the building floor area of the structure did not have much effect on the percentage difference between the two methods in terms of cost. In the 10 models made with the top-down construction method, the project duration was advantageous compared to other systems. Similar to the cost results, the growth of the building floor area in terms of project duration did not affect the percentage difference.