İlköğretim öğretmenlerinin öğretim sürecinde zaman yönetimi becerilerinin incelenmesi
Examination of time management skills of primary school teachers in the teaching process
  1. Tez No: 801268
  2. Yazar: AYŞE DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim öğretmenlerinin öğretim sürecinde zaman yönetimi becerilerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma everenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Eyüp, Fatih ve Zeytinburnu ilçelerine bağlı okullarda görev yapan toplam 7460 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu evren içerisinden erişilen 369 ilköğretim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Yirci ve Yavuz (2018) tarafından eğitim alanına özgü olarak geliştirilen“Öğretim Sürecinde Zaman Yönetimi”ölçeği kullanılmıştır. Ölçek aracılığı ile elde edilen veriler SPSS 22.00 Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda değişkenlerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır ve bu doğrultuda varyans karşılaştırma testlerinden t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma neticesinde elde edilen veriler incelendiğinde ise öğretmenlerin ders içi zaman yönetim düzeylerinin cinsiyet ve eğitim durumuma göre farklılaşmadığı görülürken kıdem ve görev kademesi değişkenlerine göre ders içi zaman yönetim düzeylerinin farklılaştığı görülmüştür. Bunun yanı sıra ders dışı zaman yönetimi düzeylerinin de cinsiyet, eğitim durumu, kıdem ve görev kademesine göre farklılık sergilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was determined as the examination of time management skills of primary school teachers in the teaching process. In this context, descriptive survey method was used in the research. The population of the research consists of 7460 teachers working in schools in Eyüp, Fatih and Zeytinburnu districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 369 primary school teachers contacted wihin this universe. The data collection tool used in the research is the“Time Management in the Teaching Process”scale developed by Yirci and Yavuz (2018) specifically for the field of education. The data obtained through the scale were analyzed using the SPSS 22.00 Program. Upon the analyses, it was determined that the variables were normally distributed and thus, t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were chosen among variance comparison tests to be used for study. When data obtained from the study were analyzed, it was seen that in-class time management levels of teachers do not differ according to gender and educational status, while they differ according to variables of seniority and grades they are assigned to. In addition, it was observed that levels of off-class time management do not differ according to gender, educational status, seniority, or assigned grades.