Dismorfik uterus nedeniyle histeroskopi yapılan hastaların gebelik sonuçlarının incelenmesi
Analysis of pregnancy results of patients who underwent hysteroscopy for dysmorphi̇c uterus
- Tez No: 801280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada dismorfik uterus nedeniyle histereskopik metroplasti yapılan hastaların reprodüktif sonuçlarının incelenmesi, tekrarlayan gebelik kaybı, primer infertilitenin ve uterus şeklinin bu sonuçlara etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal Metot: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2017 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji kliniği elektronik kayıtları taranarak dışlama kriterlerine göre, hastalar dışlanarak 107 kişilik çalışma grubu hastaları ile başlandı. Veri toplama basamaklarında, 10 hasta çalışmadan dışlanarak, ESHRE/ESGE sınıflama sistemi ve CUME kriterleri kullanılarak toplamda 97 hasta belirlendi ve çalışmaya başlandı. Hastaların klinik özellikleri, HSG görüntüleri, medikal dosyalardan ve elektronik kayıtlardan retrospektif olarak incelenerek elde edildi. Tüm hastalar telefonla aranarak bilgiler doğrulandı ve eksik bilgilere ulaşıldı. Histereskopik metroplasti sonrası klinik gebelik, canlı doğum, devam eden gebelik, abort ve biyokimyasal gebelik öyküsü sorgulandı. Ayrıca tüm hastaların operasyon sonrası gebelik oluşma zamanları not edildi. Hastalar primer infertilite ve TGK olarak gruplandırılarak tüm parametreler her iki grup arasında karşılaştırıldı. Ayrıca dismorfik uterus T ve Y shaped olarak iki gruba ayrıldı aynı parametreler bu gruplar arasında da karşılaştırıldı. Sonuçlar: Çalışmamızın sonucunda klinik gebelik oranı %59.8, canlı doğum oranı %29.9, devam eden gebelik %15.5 ve gebelik başına canlı doğum oranı %50 olarak saptandı. Gebeliklerin %21.9'unda abort meydana geldi. Hastalar TGK ve primer infertilite yada T ve Y shaped olarak karşılaştırıldığında her iki grup arasında gebelik sonuçları açısından anlamlı bir fark görülmedi. Ancak TGK olan hasta grubunun, primer infertil hastalara göre daha erken klinik gebelik ve canlı doğuma ulaşan gebelik elde ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study sought to analyze the reproductive outcomes for patients who underwent hysteroscopic metroplasty due to a dysmorphic uterus, and determine how recurrent pregnancy loss, primary infertility and uterus shape affected these outcomes. Materials and Methods: This retrospective study included 107 patients identified through electronic records scanned at Dicle University Faculty of Medicine Gynecology Clinic between January 2017 and May 2022, according to exclusion criteria. Data collection was completed, with 10 patients excluded from the study and 97 determined using ESHRE/ESGE classification system and CUME criteria. Review of clinical characteristics, HSG images, and medical records was done retrospectively using electronic records. All patients were contacted by phone to confirm information and obtain any missing data. Clinical pregnancy, live birth, ongoing pregnancy, abortion and biochemical pregnancy history were questioned after hysterescopic metroplasty. In addition, the post-operative pregnancy times of all patients were noted. The patients were grouped as primary infertility and RPL, and all parameters were compared between both groups. In addition, dysmorphic uterus was divided into two groups as T and Y shaped, and the same parameters were compared between these groups. Result(s): The clinical pregnancy rate was 59.8%, the live birth rate was 29.9%, the ongoing pregnancy rate was 15.5% and for all pregnancy live birth ratio was 50%; abortions occurred in 21.9% of pregnancies. There was no significant difference in pregnancy outcomes between patients with T-shaped or Y-shaped uteri and those with primary infertility or TGK; however it was concluded that those with RPL reached live births and clinical pregnancy earlier than those without.