Images of time: Analysis of Stele of Vultures and Victory Stele of Naram-Sin
Zaman imgeleri: Akbaba Steli ve Naram-Sin Zafer Steli'nin incelemesi
- Tez No: 801359
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ÖZYAR MİZRAHİ, DOÇ. DR. ELİF ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Zafer anıtları ilk defa Mezopotamya'da yapılmaya başladı. Üzerlerinde kabartmalar ve yazıt bulunan bu anıtlar tarihi olayları dönemin kralları ile beraber kaydetmişlerdir. Bu tez, bu objelerin örneklerinden olan Erken Hanedanlık Dönemi'ne tarihlenen Akbaba Steli ile Akkad İmparatorluk Dönemi'ne tarihlenen Naram-Sin Zafer Steli üzerindeki yazı ve imgeler arasındaki ilişkiyi, yazının imgeyi tamamlayan ve anlam katmanlarını güçlendirici bir biçimde kullanımını incelemektedir. Bu bakımdan, stellerin üzerindeki kompozisyon düzleminde oluşan anlam katmanları, çivi yazısının çok-anlamlı (polisemik) ve Deleuze'ün zaman-imge analizi üzerinden çözümlenecektir. Çivi yazısı konuşulan dilin aktarımdan ziyade bir görsel aktarım ve ifade biçimi olduğu için, imge ile ilişkisi maddeselliği de hesaba katan bir görsel analiz ile incelemeyi gerektirmektedir. Bu yüzden de yazının epistemolojik ve ontolojik yanlarını ilgilendiren anlam katmanlarını anlamak amacıyla, Deleuze'ün imgelerin zaman ile ilişkisine odaklanan imge analizi kullanılacaktır. Tüm bunlara binaen, bu çalışma yönetim ideolojilerinin değişiminin imgeler dünyasında nasıl yankıladığını bu stelleri merkeze alarak inceleyecektir. Böylece, politik idealler ve kralın ontolojik konumlanmasının görsel betimlemelerde nasıl yansıtıldığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Commemorative monuments were created in Mesopotamia for the first time. They were carved in relief and inscribed withs texts and recorded historical events with name of the ruler. This thesis investigates the connections between the image and text on the Stele of Vultures from the Early Dynastic Period and the Victory Stele of Naram-Sin from the Akkadian Period to understand the use of the text to complement and strengthen the layers of meaning through its relation to the image. This study aims to explore the multiple layers of meaning that are present on the plane of composition of the steles through an understanding of polysemic nature of the cuneiform script and its role in creating Deleuzian time-images on the world of imagery on the steles. Because cuneiform scripts are not meant for the spoken language but rather reflects a visual mode of expression, its relation to the image necessitates a visual analysis that also accounts for the materiality of writing. For this reason, Deleuzian analysis of the images concerning relations of images to the time will be used for uncovering the layers of meaning that concerns the epistemological and ontological aspects of the writing. Through this understanding, this thesis will argue the change in the royal ideology and how its representation through the monuments of war was changed through time. This analysis will present the close relationship of the political ideals and ontological placement of the ruler is affected by the visual representation.