Tarama malzemelerinin çimento ve puzolanik bağlayıcı mineral katkı kullanılarak stabilizasyonu
Stabilization of dredged materials using cement and a pozzolanic binder mineral additive
  1. Tez No: 801397
  2. Yazar: KAAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Edirne ilinden getirilen taşıma gücü düşük olan tarama malzemelerinin çimento ve puzolanik bağlayıcı mineral katkı malzemeleri kullanılarak stabilizasyonu amaçlanmıştır.Zeminin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesinde çimento ile birlikte puzolanik bağlayıcı katkı olan yenilikçi, çevreci, doğal bir ürün olan Novocrete® kullanılmasının zemine etkileri deneysel olarak araştırılmıştır.Stabilizasyon işleminde çimento ile beraber puzolanik bağlayıcı katkının (Novocrete®) kullanılmasıyla, zemin numunelerinde yüksek dayanımlar elde edilmiş, puzolanik reaksiyonlar sonucu zeminin suda çözünmesini engelleyen bir yapı oluşarak zeminin geçirgenliği azalmıştır, eğilme dayanımı artarak zemin çimento stabilizasyon işlemine göre daha esnek kırılmaz bir yapı haline gelmiştir.Bu çalışma sonucuna göre, zayıf zeminlerin stabilizasyonunda çimento ve puzolanik bağlayıcı mineral katkının(Novocrete®) kullanılmasının zeminin taşıma gücünü ciddi oranda artırdığı, zeminin permeabilitesini azaltarak don ve kabarma etkilerine karşı daha dirençli hale getirdiği, zemini esnek hale getirerek kırılmaları, deformasyonları azalttığı, elde edilen yüksek CBR değerleri sayesinde altyapıda dolgu tabaka kalınlıklarının azaltılarak zayıf zeminin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesine olanak sağlayacağı böylece projelerde hem ekonomi hem de zaman açısından tasarruf sağlayacağı yapılan deneysel çalışmalar sonucunda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to stabilize the dredged materials with low bearing capacity, brought from Edirne, by using cement and pozzolanic binder mineral additives. In the first stage of the study, the geotechnical properties of the dredging materials were determined. Pure and additive unconfined compressive samples were prepared with the optimum water contents obtained in the compaction tests. Samples were prepared by adding 8%, 10% and 12% cement and 2% pozzolanic binder additive by weight to the dredged materials. Unconfined compressive tests were performed on the samples at the end of instant, 1-day, 7-day and 28-day curing periods. In addition, soaked CBR, permeability and flexural tests were performed on 12% cement+pozzolanic added samples. As a result of the experiments, with the addition of cement and pozzolanic binder additives in different ratio to the dredged materials, permeability decreased, unconfined compressive strength, soaked CBR values and flexural strength increased significantly