Aterektomi uygulanan infrainguinal periferik arter hastalarında stenoz ve oklüzyon seviyelerine göre uzun dönem sonuçların karşılaştırılması
Comparison of long-term results according to localization of stenosis and occlusion in patients which atherectomu applied due to infrainguinal peripheral artery disease
  1. Tez No: 801398
  2. Yazar: ONUR EMRE SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYCAN KAVALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ Sıklıkla görülen ve insidansı artmakta olan periferik arter hastalığında, endovasküler tedavi etkin tedavi seçeneklerinden biridir. Endovasküler tedavide damar hazırlığı yöntemlerinin önemi gün geçtikçe anlaşılmakta ve bu yöntemlerden biri olan aterektomi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda infrainguinal periferik arter hastalığında aterektomi uyguladığımız hastaların, lezyon lokalizasyonuna göre primer açıklık oranları ve uzun dönem sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde, Ocak 2014-Aralık 2018 tarihleri arasında, infrainguinal periferik arter hastalığı nedeniyle aterektomi işlemi uygulanan 120 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, kladikasyo mesafesi, Rutherford sınıflaması, ayak bileği/kol indeksi, lezyon uzunluğu ve lokalizasyonu not edildi. Hastalar lezyon lokalizasyonuna göre SFA, popliteal ve infrapopliteal olmak üzere üç gruba ayrıldı. Olguların tamamına Jetstream® aterektomi kateteri (Boston Scientific, Minneapolis, MN, ABD) ile rotasyonel aterektomi ve sonrasında Luminor® paklitaksel kaplı balon (iVascular, S.L.U, Barcelona, İspanya) ile balon anjiyoplasti uygulandı. İşlem sonrası 1, 2 ve 5. yıl takiplerinde ayak bileği/kol indeksi, Rutherford sınıflaması ve doppler ultrasonografi sonuçları kayıt altına alındı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. BULGULAR Çalışmada toplam 120 hasta bulunmakta olup %32.5'i (n=39) kadın ve %67.5'i (n=81) erkektir. Hastaların yaş ortalaması ise 68.75±7.44 olarak bulunmuştur. Tüm hastaların işlem öncesi stenoz ortalaması %92.00±7.65 olup işlem sonrası %2.35±6.96 olduğu görülmüştür. İşlem sırasında 4 hastada (%3.33) ekstravazasyon ve 1 hastada (%0.83) akut ekstremite iskemisi nedeniyle açık cerrahiye geçilmiştir. 3 hastada (%2.5) akımı engellemeyen diseksiyon gözlemlenmiş olup akım engellenmediğinden ek girişim yapılmamıştır. Dolayısıyla 120 hastanın 115'inde (%95.83) akut teknik başarı sağlanmıştır. İşlem öncesi ayak bileği/kol indeksi ortalaması 0.60±0.10 iken işlem sonrasında 0.95±0.08 ölçülmüş ve 5. yıl kontrolünde ise 0.95±0.11 olarak ölçülmüştür. Doppler ultrasonografi kontrollerinde
Özet (Çeviri)
AIM Endovascular treatment is one of the effective treatment options in peripheral arterial disease, which is frequently seen and the incidence is increasing. The importance of vessel preparation methods in endovascular treatment is understood day by day and atherectomy, one of these methods, is frequently used. In this study, we aimed to compare the primary patency rates and long-term results of patients who underwent atherectomy for infrainguinal peripheral artery disease according to lesion localization. MATERIALS AND METHODS 120 patients who underwent atherectomy for infrainguinal peripheral artery disease between January 2014 and December 2018 in the Department of Cardiovascular Surgery of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital were retrospectively analyzed. Demographic data, claudication distance, Rutherford classification, ankle/brachial index, lesion length and localization were noted. Patients were divided into three groups according to lesion localization as SFA, popliteal and infrapopliteal. Rotational atherectomy with Jetstream® atherectomy catheter (Boston Scientific, Minneapolis, MN, USA) and balloon angioplasty with Luminor® paclitaxel-coated balloon (iVascular, S.L.U, Barcelona, Spain) were performed in all cases. Ankle/brachial index, Rutherford classification and Doppler ultrasonography results were recorded in the 1st, 2nd and 5th year follow-ups after the procedure. While evaluating the findings obtained in the study, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (NCSS LLC, Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. RESULTS There were a total of 120 patients in the study, of which 32.5% (n=39) were female and 67.5% (n=81) were male. The mean age of the patients was 68.75±7.44 years. The mean stenosis of all patients was 92.00±7.65% before the procedure and 2.35%±6.96% after the procedure. During the procedure, open surgery was performed due to extravasation in 4 patients (3.33%) and acute limb ischemia in 1 patient (0.83%). Dissection that did not block the flow was observed in 3 patients (2.5%), and no additional intervention was performed because the flow was not blocked. Therefore, acute technical success was achieved in 115 (95.83%) of 120 patients. While the mean ankle/brachial index was 0.60±0.10 before the procedure, it was 0.95±0.08 after the procedure and 0.95±0.11 at the 5th year follow-up. Rates of cases with