Ambulans kabinindeki hava koşullarının sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of air conditions in an ambulance cabin
  1. Tez No: 801400
  2. Yazar: CANDAŞ YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Enerji, Makine Mühendisliği, Emergency Medicine, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ambulanslar, acil müdahale ve ilk yardım sebebiyle önemlidir. Soğuk iklim şartlarının olduğu bölgelerde aracın kendine ait hava ısıtma sistemi bazen yeterli olmamaktadır. Bu yüzden araca ek olarak ısıtıcı ilavesi yapılmaktadır. Ambulansların hastaya ulaşma süresi önemlidir. Bu sebeple kabin içi termal koşulların kısa sürede uygun olması gerekmektedir. Kabin içerisinde bulunan bir hasta için termal konfor şartları önemlidir. Bu tez çalışmasında, ambulans kabini havasının ısıtılma süreci deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal çalışma yöntemi olarak geçici rejim hesaplamalı akışkanlar dinamiği yöntemi kullanılmıştır. Deneysel çalışmada uygun ortam koşulları sağlanarak zamana bağlı ölçüm sonuçları kaydedilmiştir. Deneysel çalışma sonuçları ile hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi sonuçları doğrulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda sistemin rejime girme süresi, sıcaklık dağılımı ve termal konfor etkisi değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ambulances are important for emergency response and first aid. In regions with cold climatic conditions, the vehicle's own air heating system is sometimes not sufficient. Therefore, a heater is additionally added to the vehicle. The amount of time it takes ambulances to arrive at the patient is crucial. For this reason, the thermal conditions in the cabin must be suitable in a short time. Thermal comfort conditions are important for a patient in the cabin. In this thesis, the heating process of ambulance cabin air is investigated experimentally and numerically. Transient regime computational fluid dynamics method is used as the numerical study method. In the experimental study, suitable ambient conditions were provided and time dependent measurement results were recorded. The results of the experimental study were verified with the results of computational fluid dynamics method analysis. As a result of the data obtained, the system's regime entry time, temperature distribution and thermal comfort effect were evaluated and recommendations were made.