Predicting video popularity of streaming services with machine learning approaches
Akış servislerindeki video popüleritesinin makine öğrenmesi yaklaşımlarıyla öngörülmesi
  1. Tez No: 801429
  2. Yazar: SINA SOLEIMANI ZARRIN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ARZU TEKTAŞ, Prof. Dr. SONA MARDİKYAN, Prof. Dr. BİLGE ACAR BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda internetin genişlemesi ve Covid-19'un etkisi nedeniyle canlı veya çevrimiçi video yayın hizmetleri büyük bir popülerlik kazanmıştır. Ancak, her geçen gün artan kullanıcı kitlesine içerik sunmak, çevrimiçi video yayın şirketleri için zorluklar oluşturmaktadır. Kullanıcı taleplerine ve tercihlerine yanıt vermek için yüksek dog˘ruluklu bir tahmin modeline ihtiyaç vardır. Bu tezde, ˙Iran'daki önde gelen bir çevrimiçi video yayın sag˘layıcısının her video için metadata ve metin özelliklerine makine ög˘renimi algoritmaları uygulanarak video popülerlig˘inin popüler veya popüler olmayan olarak tahmin edilmesi için bir tahmin modeli geliştirilmiştir. Tez çalışması, Pers dilindeki video ile ilgili özellikler ve metin özellikleri temel alınarak video popülerlig˘inin yüksek dog˘rulukla modellenebileceg˘ini göstermektedir. Dört sınıflandırma modeli uygulanmış olup, Rastgele Orman modeli en yüksek dog˘rulug˘u ve F1-Puanını, sırasıyla % 86 ve % 72 ile elde etmisştir. NLP yoluyla elde edilen yeni öznitelikler metadata ile birles¸tirildig˘inde, Destek Vektör Makinesi en dog˘ru sonuçları elde etmektedir. Ayrıca, video açıklamasının kelime gömbelemelerinin tahmin edici özellikler olarak dahil edilmesi, sınıflandırıcıların performansını önemli ölçüde artırmaktadır. Çalışma, program bölümlerinin sayısı, video türü, kanal ve yapım yılı gibi özelliklerin video popülerlig˘inin tahmininde en etkili özellikler oldug˘unu bulmus¸tur. Video içerik popülerlig˘inin önceden tahmin edilmesi, pazarlama amaçları, ag˘ kullanımı ve ag˘ maliyetlerinin azaltılması gibi büyük faydalar sag˘lar.
Özet (Çeviri)
Live or online video streaming services have gained immense popularity in recent years due to the expansion of the internet and the impact of Covid-19. However, delivering content to an ever-increasing user base poses challenges to online video streaming companies. To respond to user demands and preferences, a prediction model with high accuracy is needed. In this thesis, a predictive model is developed to anticipate a video's popularity as popular or unpopular by applying machine learning algorithms to metadata and textual features of each video from a prominent online video streaming provider in Iran. The study shows that video popularity can be modeled with high accuracy based on video-related attributes and textual features in Persian language. Four classification models are applied, with the Random Forest model achieving the highest accuracy and F1-Score of 86% and 72%, respectively. The Support Vector Machine obtains the most accurate results when new attributes obtained through NLP are combined with metadata. Moreover, the inclusion of word embeddings of the video description as predictive features improves classifiers' performance significantly. The study finds that the number of program episodes, video type, channel, and year of production are the most influential features in predicting video popularity. Predicting video content popularity in advance has enormous benefits for marketing purposes, network usage, and network cost reduction.