Responsive parenting and children's social-emotional skills in early years: Preliminary findings from a low-income sample
Duyarlı ebeveynlik ve çocukların erken yıllardaki sosyal-duygusal becerileri: Düşük gelirli bir örneklemden ilk bulgular
  1. Tez No: 801428
  2. Yazar: TUĞBA ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çocuklar büyümek, öğrenmek ve sosyal hayata uyum sağlamak için ebeveynler tarafından duygusal desteğe ve bilişsel uyarıma ihtiyaç duyarlar. Yoksulluk küçük çocukların gelişimi için büyük risk oluşturur ve ebeveynliği çeşitli şekillerde zorlar. Bu çalışmanın temel amacı, duyarlı ebeveynlik davranışları ile çocukların sosyal-duygusal ve davranışsal çıktıları (sosyal yeterlilik, duygu ve davranış düzenleme sorunları, dışsallaştırma davranışları) arasındaki ilişkiyi ve depresyonunun bu ilişki üzerindeki potansiyel düzenleyici etkisini incelemektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Aile Danışmanlık Merkezleri aracılığıyla 24-31 aylık bebekleri olan düşük gelire sahip 90 anne bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Anneler demografik bilgi formu, Kısa 1-3 Yaş Sosyal ve Duygusal Değerlendirme Ölçeği (Briggs-Gowan & Carter, 2006) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği'ni (Zigmond & Snaith, 1983) doldurmuştur. Anne-çocuk etkileşimi, çocuk kitabı okuma etkinliği sırasında video kaydına alınmış ve anne davranışları Anne Çocuk Etkileşimi Gözlem Ölçeği (Rasheed & Yousafzai, 2015) ile kodlanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizleri, duyarlı ebeveynlik davranışlarının aksine, ailelerin sosyo-ekonomik durumunun (SES) çocuktaki duygu ve davranış düzenleme sorunlarını önemli ölçüde yordadığını ortaya koymuştur. Ayrıca SES, her iki duyarlı ebeveynlik alanını da tahmin etmiştir. Duygu ve davranış düzenleme sorunları, anne depresyonu ile pozitif ve annelerin duygusal desteği ile negatif olarak ilişkili bulundu. Ebeveynlik, anne depresyonu ile çocuk çıktıları arasındaki ilişkiye aracılık etmedi.
Özet (Çeviri)
Children need emotional support and cognitive stimulation by caregivers to grow, learn and adjust to social life. The main aim of the present study was to examine the relations among maternal depression, responsive parenting behaviors and children's social-emotional outcomes (i.e., social competence, regulatory problems, externalizing behaviors) during toddlerhood. Poverty poses the greatest risk to the development of young children and challenges parenting in many ways. A sample of 88 low-income mothers with toddlers between 24-31 months of age were recruited through Family Counseling Centers of Istanbul Metropolitan Municipality. Mothers filled out a demographic form, the Brief Infant-Toddler Social-Emotional Assessment (Briggs-Gowan & Carter, 2006), and Hospital Anxiety and Depression Scales (Zigmond & Snaith, 1983). The mother-child interaction was also video-recorded during a shared reading activity and maternal behaviors were coded by the scale of Observation of Mother-Child Interaction (OMCI) (Rasheed & Yousafzai, 2015). Hierarchical regression analyses revealed that socio-economic status of (SES) families significantly predicted child dysregulation in contrast to responsive parenting behaviors. Besides, SES predicted both responsive parenting domains. Child dysregulation was positively associated with maternal depression, and negatively with emotional support of mothers. Parenting did not mediate the relation between maternal depression and child outcomes.