Meme kanseri ilişkili lenfödemi olan hastaların elastografik ve ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve bu parametrelerin klinik verilerle olan ilişkisinin incelenmesi
Elastographic and ultrasonographic evaluation of patients with breast cancer-related lymphedema and investigation of the relationship of these parameters with clinical data
  1. Tez No: 801445
  2. Yazar: MERVE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞANAL TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meme kanseri ile ilişkili lenfödemi olan hastalarda; kol ve ön kol cilt ve subkutan dokularını shear-wave elastografi ile değerlendirerek, lenfödem tanı ve evrelemesinde referans bir standart olabilecek ayrıca günlük hayatta kullanımı daha kolay bir yöntem olan elastografinin kullanılabilirliğini ölçmek; ve hastaların semptomları ile elastografik ölçümlerin ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 72 lenfödemli hastanın her iki üst ekstremitesi ve 72 sağlıklı üst ekstremite dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Tüm ekstremitelerin B-mode ultrasonografi ile cilt ve subkutan doku kalınlıkları ve ekojeniteleri; shear wave elastografi ile cilt ve subkutan doku sertlikleri değerlendirildi. Hastaların lenfödemli kolu ile sağlam kolu hem birbiriyle hem de kontrol grubunun verileriyle karşılaştırıldı. Ultrasonografi ve elastografi ölçümlerinde gözlemci içi ve gözlemciler arası güvenilirlik analizi yapıldı. Hastaların lenfödemle ilişkili ağrı, gerginlik, ağırlık ve sertlik semptomları numerik skala ile sorgulandı. Hastaların fonksiyonellikleri ve günlük yaşam aktivitelerine katılımları Quick DASH ve Yaşam Etki İndeksi anketleri ile değerlendirildi. Bu bulguların elastografik ve ultrasonografik parametrelerle ilişkisi incelendi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun sosyodemografik verileri arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the feasibility of shear-wave elastography for the diagnosis and staging of breast cancer related lymphedema by assessing the skin and subcutaneous tissues of the arm and forearm, which could serve as a reference standard and be more easily applicable in daily life; and to investigate the relationship between the patients' symptoms and elastographic measurements. Method: Both upper extremities of 72 patients with lymphedema and 72 healthy upper extremities were included in the study. The patients' demographic and clinical data were recorded. The thickness and echogenicity of the skin and subcutaneous tissues of all extremities were evaluated with B-mode ultrasonography, and the stiffness of the skin and subcutaneous tissues was evaluated with shear-wave elastography. The lymphedema arm and the healthy arm of the patients were compared both with each other and with the data of the control group. Interobserver and intraobserver reliability analysis was performed for ultrasonography and elastography measurements. The patients' pain, tension, weight, and stiffness symptoms associated with lymphedema were questioned using a numerical scale. The patients' functionality and participation in daily life activities were evaluated with the Quick DASH and Life Impact Index questionnaires. The relationship between these findings and elastographic and ultrasonographic parameters was analyzed. Results: The results of a study found that there was no significant difference between the sociodemographic data of the patient group and the control group.