Meme kanseri ilişkili lenfödem hastalarında kendi kendine lenfödem yönetimi eğitim programının hasta uyumu, günlük yaşam aktiviteleri ve hasta aktiflik düzeyi üzerine etkisi
The effect of self-manegement lymphedema education programme on the patient adherence, daily life activities and patient activation in patients with breast-cancer related lymphedema
  1. Tez No: 656965
  2. Yazar: GİZEM CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİSUN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tek grupta ön test son test yarı deneysel araştırmanın amacı meme kanseri ilişkili lenfödemi (MKİL) olan hastalara uygulanan kendi kendine lenfödem yönetimi (KKLY) eğitim programının hasta uyumu, günlük yaşam aktiviteleri ve hasta aktiflik düzeyine etkisinin belirlenmesidir. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Lenfödem Tanı ve Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezinde 1 Aralık 2019 – 15 Aralık 2020 tarihleri arasında MKİL olan 44 hastayla yürütülmüştür. Araştırmanın başlangıcında hastaların üst ekstremite lenfödem değerlendirmeleri yapılmış ve ardından hastalara planlı bir şekilde KKLY eğitim programı uygulanmıştır. Araştırmaya dâhil edilen hastalar 12 ay boyunca takip edilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Üst Ekstremite Lenfödem Tanılama Formu, Kronik Hastalıklar Uyum Ölçeği, KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi, Kol-Omuz ve El Sorunları Anketi ve Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçüm Aracı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this pre-test post-test in one group quasi-experimental study was to determine the effects of self-management lymphedema (SML) education program on the patient adherence, daily life activities and patient activation in patients with breast-cancer related lymphedema (BCRL). The study was conducted with 44 patients with BCRL between 1 December 2019 and 15 December 2020 at Hacettepe University Oncology Hospital Lymphedema Diagnosis and Treatment Application and Research Center. At the beginning of the study, upper extremity lymphedema assessments were made and then SML education program was provided for the patients in a planned manner. The patients included in the study were followed for 12 months. Personal Information Form, Upper Extremity Lymphedema Diagnosis Form, Adaptation to Chronic Illness Scale, KATZ Daily Living Activities Index, Disability of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire and Patient Activation Measure were used in the study.