Tütün mamulleri üzerine uygulanan özel tüketim vergisinin mükellef tercihlerine etkisi: Isparta ili örneği
The effect of the special consumption tax applied on tobacco products on the taxes' preferences: The case of Isparta
  1. Tez No: 801485
  2. Yazar: DUDU TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL DAĞLIOĞLU ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET:Tütün mamulleri ve özellikle sigara kullanımı dünyada ölüm risk sıralamasında üst sıralarda yer almakta olup Dünya ve Türkiye açısından önemli bir sağlık sorunudur. Sağlık sorununa ilaveten topluma önemli maliyetler yükleyen sigara kullanımı uzun yıllar boyunca kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Tütün kullanımını kontrol açısından uygulanan politikalardan biri tütün mamullerine uygulanan özel tüketim vergisidir. Bu çalışmada öncelikle tütün kontrolünde uygulanan özel tüketim vergisi açıklanmış ve bu kontrol yönteminin etkinliğini ölçmek amacıyla yüksek oranlı vergilerin kullanıcıların tutum ve davranışlarından değişim meydana getirip getirmediği 5'li likert ölçeğine dayalı anket yöntemi ile ölçülmeye çalışılmıştır. Bir çalışmanın anlamlı sonuçlar verebilmesi için evren ve konunun daraltılması gerekmektedir. Evren olarak Isparta ilinde yaşayan sigara kullanıcıları belirlenmiş ve konu açısından ise Özel Tüketim Vergisinin tütün ve tütün ürünleri içinde en çok kullanılmakta olan sigara üzerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi seçilmiştir. Yapılan istatiksel analizler sonucunda uygulanan özel tüketim vergilerinin tek başına etkin bir politika olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:Tobacco products, and especially smoking, are at the top of the world's death risk rankings and it is an important health problem for the world and Turkey. In addition to the health problem, smoking, which imposes significant costs on the society, has been tried to be controlled for many years. The most widely used method to control tobacco use is the special consumption tax applied to tobacco products. In this prepared study, firstly, the special consumption tax applied to tobacco was explained and then, in order to measure the effectiveness of this control method, it was tried to measure whether high-rate taxes would change the behavior and attitudes of users. In order for a study to yield meaningful results, the universe and the subject need to be narrowed down. Cigarette users living in the province of Isparta were determined as the universe, and the Special Consumption Tax applied on cigarettes, which is the most widely used among tobacco and tobacco products of the Special Consumption Tax, was chosen in terms of the subject. As a result of the statistical analysis, it was concluded that the special consumption taxes were not effective on their own.