Language challenges in English medium higher education and translingual assessment as an alternative tool
İngilizce öğretim veren yükseköğretim kurumlarında dil gereksinimleri ve alternatif bir değerlendirme aracı olarak dil alaşımı yaklaşımı
  1. Tez No: 801484
  2. Yazar: TALİP GÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu tez, Türkiye'de özel bir üniversitede öğrencilerin dil kısıtlaması olmayan alan dersi sınavlarındaki dil kullanımlarını, dil kullanımlarını etkileyen faktörleri ve ana dilde kaynak metin sunmanın öğrencilerin ikinci dilleri olan İngilizcedeki yazılarının niteliği üzerine etkilerini araştırmak için yürütülen üç çalışmayı içermektedir. Çalışmalar, sınavların geliştirilmesi, uygulanması ve puanlanması ve öğrenci görüşmeleri dahil olmak üzere nicel ve nitel verileri içermektedir. Bulgular, öğrencilerin İngilizce anlama ve üretmede zorluklarla karşılaştıklarını ve bunun derslerindeki sınavlarda da yaşandığını ortaya çıkarmıştır. Tez kapsamında verilen sınavlarda hem tek bir dili kullananlar hem de iki dilin alaşımını kullananlar olmuştur. Dil kullanımlarının, İngilizcedeki yeterlilik, alan bilgisinin hangi dil kullanılarak öğrenildiği ve dillerin ayrıştırılması ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Ek olarak, kaynak metinler ikinci dilde olduğunda öğrenciler, metinlerden birinin ana dillerinde olduğu duruma kıyasla daha iyi performans göstermişlerdir. Bulgular, dil alaşımının hem sınıf içinde hem de sınıf dışında yaygın bir pratik olduğunu göstermekte ve özellikle zaman kısıtlaması olan alan dersi sınavlarında dil kullanımı açısından esneklik sunmanın, öğrencilerin alan bilgilerini tam olarak ifade etmelerine olanak tanıdığına işaret etmektedir. Ancak bu, ikinci dilde girdinin azaltılmasına yol açmamalıdır, çünkü ikinci dile maruz kalmak o dildeki yeterliliğe katkıda bulunacaktır ve nihayetinde öğrencilerin alan bilgilerini ikinci dille ilgili önemli bir engel yaşamadan ifade edebildikleri bir düzeye ulaşmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis involves three studies conducted in a private university in Türkiye to observe students' language use in content exams which do not impose language constraints, to understand factors influencing their language use, and to investigate the impact of providing textual input in the first language (L1) on students' written production in their second language (L2). The studies combine quantitative and qualitative data, including the development, implementation, and scoring of assessment tasks, and student interviews. The findings revealed that students encountered challenges in L2 comprehension and production in lessons and exams. The participants engaged in both monolingual and translingual practices in the content exams given as part of the current thesis. Their language use was associated with relative proficiency in the L2, encoding-retrieval match, and compartmentalization of languages. Additionally, students performed better in the L2 writing task when both input texts were in the L2 compared to when one of the texts was in the L1. Overall, the findings show that translanguaging is a common practice both inside and outside the classroom and that offering flexibility in terms of language use in content exams may serve at least as a temporary accommodation which allows students to express their content knowledge more fully, particularly in time-constrained exams. However, this should not lead to decreased provision of L2 input, as input contributes to students' L2 proficiency and may ultimately lead to a level where students are able to, and choose to, express their content knowledge in the L2 without considerable language-related hindrance.