İmam Hatip Lisesinde okuyan Suriyeli göçmen öğrencilerin beklenti ve sorunları (Kilis örneği)
Expectations and problems of Syrian immigrant studentsstudying at Imam Hatip high school-The case of Kilis
- Tez No: 801512
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Siyasi anlaşmazlıklar, iç karışıklıklar devletlerin yönetim anlayışına etki eden unsurlardandır. Bu ölçekte 2011 yılında Suriye'de başlayan iç karışıklıklar halk için önemli bir tehdit unsuru haline gelmiş ve milyonlarca Suriyeli vatandaş bu savaş ikliminden dolayı göç etmek zorunda kalmıştır. Bu göç dalgasından Suriye'nin en yakın komşularından biri konumunda bulunan Türkiye de etkilenmiştir. Göç idaresi başkanlığı 2022 kasım ayı verilerine göre Türkiye'ye göç kapsamında 3.603.724 Suriyeli vatandaş gelmiştir. Nicel yöntemle yürütülen bu araştırmanın amacı Kilis'te bulunan imam hatip liselerinde eğitim ve öğretimine devam eden Suriyeli göçmen öğrencilerin eğitim hayatına yönelik beklenti ve sorunlarını tespit etmektir. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 3 imam hatip lisesi amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu kapsamda 2021-2022 eğitim öğretim döneminde farklı sınıf kademlerinden toplam 353 kişiye veri toplama tekniklerinden biri olan anket uygulanmıştır. Yapılan anket sonuçları betimsel analiz yapılarak, frekans yüzde tabloları halinde sunulmuştur. İki kısımdan oluşan çalışmanın, birinci bölümünde araştırmanın teorisi ile ilgili olan, göç, eğitim, göç kısımları, göç çeşitleri, göç eğitim ilişkisi gibi konulara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise araştırmadan elde edilen bulgulara ve bulgulara yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda Suriyeli göçmen öğrencilerin iletişim problemleri, dil problemleri, meslek dersleriyle ilgili problemler ve ayrımcılık gibi bazı problemlerle karşılaştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political disagreements and internal conflicts are among the factors that affect the understanding of government of states. On this scale, the internal turmoil that started in Syria in 2011 has become an important threat to the people and millions of Syrian citizens have had to migrate due to this war climate. Türkiye, which is one of Syria's closest neighbors, was also affected by this migration wave. According to the data of the Directorate of Migration Management for November 2022, 3,603,724 Syrian citizens came to Turkey within the scope of migration. The aim of this research, which is carried out with a quantitative method, is to determine the expectations and problems of Syrian immigrant students who continue their education and training in Imam Hatip High Schools in Kilis. Scanning model was used in the study. 3 Imam Hatip high schools affiliated to Kilis Provincial Directorate of National Education were determined by purposive sampling method. In this context, a questionnaire, one of the data collection techniques, was applied to a total of 353 people from different grade levels in the 2021-2022 academic year. The results of the survey are presented in the form of frequency percentage tables by making descriptive analysis. In the first part of the study, which consists of two parts, the subjects related to the theory of the research such as migration, education, migration parts, types of migration, and the relationship between migration and education are included. In the second part, the findings obtained from the research and the evaluations regarding the findings are given. As a result of the study, it was concluded that Syrian immigrant students faced some problems such as communication problems, language problems, problems related to vocational courses and discrimination.